29październik2020     ISSN 2392-1684

00 sierpien1980

191 / Wizyta Przyjaźni / Most na Motławie / Pierwszy prom pasażerski z Polski / Maluch z żaglem

Nowe pomniki w Gdyni – Joseph Conrad i trzy maszty - oto fotografia tytułowa sierpniowego numeru Morza z 1980 roku. Fotografem był Krzysztof Kamiński, mój ulubiony, najulubieńszy fotograf tego okresu.

W tekście nie ma oczywiście nic o strajkach, o porozumieniach sierpniowych. Jeszcze było na to za wcześnie, MORZE drukowane było z wyprzedzeniem i w kioskach było już w początku miesiąca. Wtedy nikt jeszcze nie przeczuwał, co się w następnych tygodniach wydarzy.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 164
00 nb1

190 / Pływające centrum badań kosmicznych / Ekspresowiec HEL / Leonid Teliga

Okładka sierpniowego Morza z 1970 roku zapowiadałaby sezon ogórkowy. Tymczasem wcale nie, w środku są naprawdę ciekawe artykuły!

Paradę z okazji 25-lecia Marynarki Wojennej pomińmy lepiej, by nie poczuć zawstydzenia. No bo jak to? Pięćdziesiąt lat temu cos takiego?

„… Jako pierwsze idą szykiem torowym smukłe cygara okrętów podwodnych. Głucho dudnią silniki. Na trawersie „Groma”, gdzie na dziobie zgromadzili się wyżsi dowódcy i goście, długi gwizdek daje sygnał „baczność!” (…)

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 164
00 Morze maj1960

188 / Szeroki oddech / SAVANNAH/ Marynarze rysują

Główny temat majowego „Morza” sprzed 60 lat zapowiada okładka, przedstawiająca stoczniowca na tle budowanego właśnie pierwszego w Polsce zbiornikowca. Autorem zdjęcia jest Janusz Rydzewski, kolejne jego fotografie znajdziemy w artykule „Szeroki oddech”. Jest to rzecz o zbiornikowcach.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 255
00 lipiec19690

189 / Największe statki świata / Kołobrzeg/ Aktualności

Na okładce lipcowego Morza z 1960 roku – wakacje. Plaża - fotografia A. Ulikowskiego. Tyle, że ta plaża jest prawie pusta. O takiej możemy dzisiaj tylko pomarzyć!

Dwie pierwsze strony lipcowego numeru poświęcone są rekordom i rekordzistom. „Największe statki świata” prezentuje Cz.W., prawdopodobnie Czesław Wojewódka, którego jednak nie ma w składzie kolegium redakcyjnego.

„… Światowa flota pasażerska (statki liczące ponad 100 miejsc pasażerskich) obejmuje obecnie ponad 250 statków o łącznej pojemności ok. 4 mln BRT. Większość tego tonażu (ok. 1,5 mln BRT) pływa na liniach łączących Europę z Ameryką Płn…”  Jak można przeczytać w tekście, niektóre ze statków zaczęły już wtedy pełnić funkcję zarówno statków pasażerskich, jak i wycieczkowych. Tabelka na drugiej stronie wyszczególnia 20 „największych”. Nie ma wśród nich oczywiście naszego „Batorego”, choć są na liście statki od niego starsze.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 211
00 maj1930

187 / Port handlowy w Warszawie / Szkoła Morska / Kronika

Stronę tytułową majowego zeszytu MORZA, organu Ligi Morskiej i Rzecznej (z dodatkiem „PJONIERA KOLONJALNEGO” w tekście) z 1930 roku zdobiła fotografia M. Kusnerza pod tytułem „O zmroku na Wiśle”. Być może miał to być odnośnik do znajdującego się wewnątrz numeru artykułu inżyniera Wł. Szczytta o trudnościach budowy i braku zrozumienia do powstającego mozolnie i nadzwyczaj powoli „Portu handlowego w Warszawie”. Temat wciąż , a może raczej ponownie aktualny i wciąż równie niezrozumiany przez rządzących – wszystko jedno której opcji politycznej.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 336