19styczeń2022     ISSN 2392-1684

00 sierpien1931

193 / Bandera francuska w Gdyni / Pierwsza tegoroczna podróż szkolna „Daru Pomorza” / reklamy

Na stronie tytułowej MORZA z sierpnia 1931 roku zamieszczono dwie fotografie W. Kalisza: DWA FRAGMENTY PORTU I MIASTA GDYNI – WIDOK Z KAMIENNEJ GÓRY. Ciekawie jest móc porównać ówczesną i dzisiejszą Gdynię!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 211
00 Morze listopad1931

194 / „Polonją” do Nordkapu / „Kościuszko” w Nowej Anglii / O.R.P. „Podhalanin” z nagrodą w strzelaniu

Podwójny, październikowo-listopadowy numer MORZA z 1931 roku zdobi umieszczone na okładce bardzo interesujące zdjęcie portu w Gdyni, przedstawiające Molo Węglowe z „podwójnym łańcuchem ładujących statków”. Autor zdjęcia nieznany, sformułowanie interesujące. Dziś już się tak nie pisze.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 199
00 sierpien1980

191 / Wizyta Przyjaźni / Most na Motławie / Pierwszy prom pasażerski z Polski / Maluch z żaglem

Nowe pomniki w Gdyni – Joseph Conrad i trzy maszty - oto fotografia tytułowa sierpniowego numeru Morza z 1980 roku. Fotografem był Krzysztof Kamiński, mój ulubiony, najulubieńszy fotograf tego okresu.

W tekście nie ma oczywiście nic o strajkach, o porozumieniach sierpniowych. Jeszcze było na to za wcześnie, MORZE drukowane było z wyprzedzeniem i w kioskach było już w początku miesiąca. Wtedy nikt jeszcze nie przeczuwał, co się w następnych tygodniach wydarzy.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 631
01 Morze styczen1931

192 / Troski i zagadnienia żeglugi / Budownictwo okrętowe we Francji / Kronika

Zdjęcie na stronie tytułowej styczniowego numeru MORZA z 1931 roku przedstawia wejście do Basenu Południowego portu w Gdyni, trochę mylnie podpisane jako „wejście do portu rybackiego”. Przed wojną zarówno Basen Prezydenta jak i Basen Południowy (dzisiejszy Basen II inż. Tadeusza Wendy) nie były połączone z portem handlowym, miały swoje własne wejścia od strony morza. Przystań Rybacka zajmowała jeden leżący od strony lądu, wygrodzony pirsami narożnik Basenu Południowego. Mam nadzieję, że wyjaśnia to obecność latarni wejściowej na falochronie. Trochę szkoda, że nie widać całego zdjęcia, ale strona tytułowa przetrwała niestety w stanie takim w jakim jest.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 490
00 nb1

190 / Pływające centrum badań kosmicznych / Ekspresowiec HEL / Leonid Teliga

Okładka sierpniowego Morza z 1970 roku zapowiadałaby sezon ogórkowy. Tymczasem wcale nie, w środku są naprawdę ciekawe artykuły!

Paradę z okazji 25-lecia Marynarki Wojennej pomińmy lepiej, by nie poczuć zawstydzenia. No bo jak to? Pięćdziesiąt lat temu cos takiego?

„… Jako pierwsze idą szykiem torowym smukłe cygara okrętów podwodnych. Głucho dudnią silniki. Na trawersie „Groma”, gdzie na dziobie zgromadzili się wyżsi dowódcy i goście, długi gwizdek daje sygnał „baczność!” (…)

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 567