26październik2021     ISSN 2392-1684

01 Morze styczen1931

192 / Troski i zagadnienia żeglugi / Budownictwo okrętowe we Francji / Kronika

Zdjęcie na stronie tytułowej styczniowego numeru MORZA z 1931 roku przedstawia wejście do Basenu Południowego portu w Gdyni, trochę mylnie podpisane jako „wejście do portu rybackiego”. Przed wojną zarówno Basen Prezydenta jak i Basen Południowy (dzisiejszy Basen II inż. Tadeusza Wendy) nie były połączone z portem handlowym, miały swoje własne wejścia od strony morza. Przystań Rybacka zajmowała jeden leżący od strony lądu, wygrodzony pirsami narożnik Basenu Południowego. Mam nadzieję, że wyjaśnia to obecność latarni wejściowej na falochronie. Trochę szkoda, że nie widać całego zdjęcia, ale strona tytułowa przetrwała niestety w stanie takim w jakim jest.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 339
00 sierpien1980

191 / Wizyta Przyjaźni / Most na Motławie / Pierwszy prom pasażerski z Polski / Maluch z żaglem

Nowe pomniki w Gdyni – Joseph Conrad i trzy maszty - oto fotografia tytułowa sierpniowego numeru Morza z 1980 roku. Fotografem był Krzysztof Kamiński, mój ulubiony, najulubieńszy fotograf tego okresu.

W tekście nie ma oczywiście nic o strajkach, o porozumieniach sierpniowych. Jeszcze było na to za wcześnie, MORZE drukowane było z wyprzedzeniem i w kioskach było już w początku miesiąca. Wtedy nikt jeszcze nie przeczuwał, co się w następnych tygodniach wydarzy.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 488
00 lipiec19690

189 / Największe statki świata / Kołobrzeg/ Aktualności

Na okładce lipcowego Morza z 1960 roku – wakacje. Plaża - fotografia A. Ulikowskiego. Tyle, że ta plaża jest prawie pusta. O takiej możemy dzisiaj tylko pomarzyć!

Dwie pierwsze strony lipcowego numeru poświęcone są rekordom i rekordzistom. „Największe statki świata” prezentuje Cz.W., prawdopodobnie Czesław Wojewódka, którego jednak nie ma w składzie kolegium redakcyjnego.

„… Światowa flota pasażerska (statki liczące ponad 100 miejsc pasażerskich) obejmuje obecnie ponad 250 statków o łącznej pojemności ok. 4 mln BRT. Większość tego tonażu (ok. 1,5 mln BRT) pływa na liniach łączących Europę z Ameryką Płn…”  Jak można przeczytać w tekście, niektóre ze statków zaczęły już wtedy pełnić funkcję zarówno statków pasażerskich, jak i wycieczkowych. Tabelka na drugiej stronie wyszczególnia 20 „największych”. Nie ma wśród nich oczywiście naszego „Batorego”, choć są na liście statki od niego starsze.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 574
00 nb1

190 / Pływające centrum badań kosmicznych / Ekspresowiec HEL / Leonid Teliga

Okładka sierpniowego Morza z 1970 roku zapowiadałaby sezon ogórkowy. Tymczasem wcale nie, w środku są naprawdę ciekawe artykuły!

Paradę z okazji 25-lecia Marynarki Wojennej pomińmy lepiej, by nie poczuć zawstydzenia. No bo jak to? Pięćdziesiąt lat temu cos takiego?

„… Jako pierwsze idą szykiem torowym smukłe cygara okrętów podwodnych. Głucho dudnią silniki. Na trawersie „Groma”, gdzie na dziobie zgromadzili się wyżsi dowódcy i goście, długi gwizdek daje sygnał „baczność!” (…)

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 454
00 Morze maj1960

188 / Szeroki oddech / SAVANNAH/ Marynarze rysują

Główny temat majowego „Morza” sprzed 60 lat zapowiada okładka, przedstawiająca stoczniowca na tle budowanego właśnie pierwszego w Polsce zbiornikowca. Autorem zdjęcia jest Janusz Rydzewski, kolejne jego fotografie znajdziemy w artykule „Szeroki oddech”. Jest to rzecz o zbiornikowcach.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 448