19październik2018     ISSN 2392-1684

00 nb

178 / Nowy polski transatlantyk / Polska specjalność - bazy rybackie

Pod koniec lat 60-tych nasza gospodarka morska miała się świetnie. Mieliśmy wielkie ambicje i jeszcze większe plany. Wprawdzie nie spełniły się wielkie marzenia o budowie następcy „Batorego” w krajowych stoczniach, lecz wiedzieliśmy już, ze statek, który go zastąpi, już jest i jak będzie wygladał, gdy zaczniemy go eksploatować.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 356
00 nb

177/ Polsko-brytyjski układ morski / Nowoczesny kontrtorpedowiec

Fragmenty czerwcowego numeru „Morza” z 1938 roku były już tematem jednego z pierwszych odcinków Kalendarium MORZA. Wówczas przedstawiłem Wam dość długi, pięciostronicowy artykuł Melchiora Wańkowicza „Powstanie rybackiej Gdyni”. W MORZU produkowali się wtedy nie byle jacy autorzy!

 http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/morze-kalendarium/497-03-powstanie-rybackiej-gdyni.html

O końcu rybackiej Gdyni kilkadziesiąt lat później nikt już nic nie napisał, choć nazwisk w służbie bieżącej polityki też nam przecież nie brakowało.

Na dziś wybrałem dwa inne artykuły z tego samego numeru.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 252
00 nb

175 / Atlantyckie holowania / Eksport kutrów do Libii / Echa wydarzeń marcowych

Okładkę kwietniowego numeru MORZA z 1968 roku zdobi piękne zdjęcie J. Uklejewskiego zatytułowane „w porcie gdyńskim”.

Ciekawy opis trudnych oceanicznych holowań, przeprowadzanych przez holownik ratowniczy PRO „Jantar” pod dowództwem kapitana Włodzimierza Słocińskiego, znajdziemy w artykule Zenona Gralaka „Huragany wieja … karawana płynie dalej”.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 443
00 nb

176 / Dolnośląskie statki / Tadeusz Bramiński / Banany rządzą światem

Dno Morza Bałtyckiego obejrzeć można w Muzeum Oceanograficznym w Akwarium Morskim w Gdyni – pisało kwietniowe Morze z 1978 roku. Jest tam mapa plastyczna, wykonana przez artystów plastyków Janusza Fiuka i Ryszarda Kwietnia.

Czy ten eksponat wciąż się tam znajduje – nie wiem, sprawdźcie sami. W najgorszym wypadku możecie zerknąć na okładkę Morza (zeskanowaną) i dwustronicowe zdjęcie z opisem wewnątrz numeru (nie zeskanowane z powodu marnej jakości drukarskiej).

Ciekawe i warte skanu wydało mi się jednak opracowanie Sławomira J. Cieślińskiego o „Dolnośląskich statkach” z Wrocławia.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 347
00 nb

174 / Kolonie / Kolonie / Kolonie / Kolonie / ORP Gryf

Kwietniowy numer MORZA z 1938 roku jest prawie wyłącznie kolonialny. Tak bardzo, że trudno znaleźć w nim jakikolwiek inny temat!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 317