27listopad2021     ISSN 2392-1684

59/ Bałtyckie granice Polski / szkoła rybołówstwa

00-front-nb

Tematem na pierwszych stronach „Morza” przed 60 laty, we wrześniu 1954 były ziemie pomorskie.

Tadeusz Nakłos przypomina czasy, „Gdy granice Królestwa Polskiego wracały nad Bałtyk”, czyli wiek XV, okres panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Kto dziś pamięta, że „Związek Pruski” powstał w 1440 roku nie po to, by oddzielić Pomorze od Polski , lecz wręcz przeciwnie, dla obrony tych ziem przed krzywdami krzyżackimi? Kto pamięta, że sprawie polskiej najbardziej szkodził wówczas kardynał Zbigniew Oleśnicki, wspomagany przez cesarstwo Niemieckie i Watykan? Oleśnicki obawiał się, że likwidacja władztwa Zakonu jako instytucji kościelnej, pozostającej pod ochroną papieża, wzmocni stanowisko króla, zmierzającego do ograniczenia wpływu wyższego duchowieństwa na wewnętrzną i zagraniczną politykę Polski.

Podobnie „ugodowy” stosunek do niemieckiego okupanta cechował kilka wieków później prymasa Hlonda, znanego z antyżydowskich wystąpień, który we wrześniu 1939 jako jeden z pierwszych uciekł od swoich wiernych, by czynić posługę w Watykanie, skąd namawiał pozostawione w kraju owieczki do posłuszeństwa wobec okupanta i zaaprobował prowadzenie mszy świętych wyłącznie w języku niemieckim. Sejm uczcił świetlaną postać Kardynała w listopadzie 2013 roku.

„Pływająca szkoła” to napisana przez Jerzego Micińskiego (pisał wówczas pod pseudonimem Jotem) ciekawa relacja o pierwszym rejsie szkolnym rybackiego trawlera „Jan Turlejski na Morze Północne, w pogoni za nowymi łowiskami dla rozwijającej się prężnie floty rybaków dalekomorskich.

W numerze zainteresowany czytelnik znajdzie też plany modelarskie kontrtorpedowca „Wicher”, opracowane przez wielkiego Stanisława Woźniaka, a także szereg innych morskich artykułów, z reguły stosunkowo mało politycznych, za to bardzo fachowych. Interesująca i inspirująca może być tu lektura słowniczka na jednej z ostatnich stron, wyjaśniającego użytą w treści numeru terminologię morską.

Takie to były czasy, ten rok 1954.

00-front-nb

01-nb

02-nb

03-nb

04-nb

Opracowanie i skan: Antoni Dubowicz, wrzesień 2014

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież