27listopad2021     ISSN 2392-1684

69/ Program rozwoju gospodarki morskiej w wytycznych VII Zjazdu PZPR

01-nb

W grudniu 1975 kończyła się pierwsza „gierkowska” pięciolatka. Wielkimi krokami „doganialiśmy czołówkę światową”. Założenia programowe na lata 1976 – 1980 miały być kontynuacją już rozpoczętego, wielkiego zadania.

„Morski program na następne pięciolecie”, zamieszczony w grudniowym numerze „Morza” z 1975 roku nazywa cele, prognozy i tempo rozwoju wszystkich gałęzi gospodarki morskiej, a w szczególności:

- rozbudowę zdolności przeladunkowej portów o 41%

- wzrost tonażu floty o 22%, wzmożenie udziału przewozów morskich w handlu zagranicznym do 60%

- zwiększenie połowów morskich do 80 tysięcy ton rocznie, wzrost spożycia ryb do 10 kg na głowę

- osiagnięcie 5 mln DWT zbudowanego tonażu

- szeroki rozwój zaplecza socjalnego i bazy mieszkaniowej dla pracowników morza.

„Musimy się śpieszyć” to relacja z budowy drugiego suchego doku w gdynńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej (nota bene, komu w „nowej” Polsce przeszkadzała nazwa Komuny Paryskiej?). Artykuł zobrazowany jest wspaniałymi zdjęciami Janusza Rydzewskiego.

Okładka przedstawia jeden z nowoczesnych ro-rowców pod polską banderą w pięknej akwareli, namalowanej pzez genialnego marynistę Adama Werkę. Adam Werka do dziś nie doczekał się żadnego albumu, ubrazującego choć w części jego olbrzymi dorobek artystyczny. On sam już się tego nie doczeka, zmarł 16 grudnia 2000 roku, ale może ktoś pomyśli o nas, Jego odbiorcach i wielbicielach?

W numerze tym jest jeszcze sporo innych relacji o przedsięwzięciach wielkich i ważnych, które były wtedy na porządku dziennym. Być może wrócimy jeszcze do niego...

01-nb

02-nb

03-nb

04-nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, grudzień 2014

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież