29marzec2024     ISSN 2392-1684

79/ PRO, PŻB, ChPTO

00 nb

Co znaczą te skróty w marcowym wydaniu „Morza” z 1981 roku?

To proste, PRO oznacza Polskie Ratownictwo Okrętowe. O problemach tego 30, a nawet (zależy, jak liczyć) 35 letnego wówczas przedsiębiorstwa mówi Sławomir J. Cieślinski w artykule „O rangę morskiego ratownictwa”. Dziś PRO ma juz 60 lat i z niewielką flotą 3 specjalistycznych jednostek AHTS (czwarty w budowie) świadczy usługi transportu morskiego i usługi dźwigowe dla przemysłu morskiego offshore. Trudno więc zobaczyć jakiś statek PRO w kraju. Z jednym wyjątkiem – dźwigu pływającego „Maja”. Dopiero co „Maja”stała na ustach wszystkich, wydobywając w porcie świnoujskim holownik „Kuguar”,który kilka tygodni temu poszedł na dno po zderzeniu z niewielkim statkiem „Transforza”.

PŻB to skrót od Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Firmę przedstawia Jerzy Miciński w trzecim odcinku serii „Pod polską banderą 1980”. PŻB był wówczas najmlodszym polskim armatorem. Wciąż istnieje i przynosi zyski, mimo to stanie się ofiarą (bezsensownej, jak mówi wielu) prywatyzacji. Wspominałem o tym niedawno przy okazji artykułu m/f „Scandinavia” ( http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2023-m-f-scandinavia.html )

ChPTO oznacza Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA. Historia i stan floty tego przedsiębiorstwa opisane są w czwartej części wspomnianej serii Jerzego Micińńskiego. Podobnie jak PRO, również „Chipolbrok” obchodził w 1981 roku 30-lecie istnienia. ChPTO istnieje nadal. Wprawdzie z rzadka, ale zdarza się czasem zobaczyć jakiś jej statek w którymś z naszych portów.

Jeden z nich przedstawiłem niedawno w Morskich Kadrach ( http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1937-hong-xing-wychodzi-z-gdyni.html )

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

 

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, marzec 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież