19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

81/ Państwowe Przedsiębiorstwo „Żegluga Polska”

00 nb

Marcowo-kwietniowy numer „Morza” z 1927 roku wykorzystałem już raz w KALENDARIUM MORZA przed rokiem (numer 40), ale wracam do niego z racji wagi przedstawionych w nim wydarzeń.

W 1926 roku powstała „Żegluga Polska”, pierwsze w Polsce na poważną skalę zakrojone przedsiębiorstwo żeglugi morskiej. Działało ono w oparciu o kapitały państwowe, a na jego czele stanął Julian Rummel, były dyrektor Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

Pierwsze 5 statków zakupiono we Francji. Były to parowce ss „Wilno”, ss „Kraków”. Ss „Toruń”, ss „Poznań” i ss „Katowice”. „Francuzy”, jak je popularnie nazywano, polską banderę podniosły w dniu Trzech Króli 1927 w Gdyni. Firmę opisuje wspaniale i obszernie H.T. (najprawdopodobniej Henryk Tetzlaff, wówczas redaktor naczelny „Morza) w artykule Państwowe Przedsiębiorstwo „Żegluga Polska”.

Oprócz tych transportowych „francuzów” „Żegluga Polska” zamówiła 13 września 1926 roku w stoczni w Gdańsku także dwa statki pasażersko salonowe. Miały one wejść do służby jesienią 1927 roku. Przedstawione one zostały w „Morzu” przez autora, ukrytego pod pseudonimem B.B.

Jako, że już wtedy wiedziano doskonale, że reklama jest dźwignią handlu, w tym samym numerze znalazło się również ogłoszenie „Żeglugi Polskiej”, reklamujące przewozy towarowe przez nowo nabyte statki przedsiębiorstwa.

Takie były początki!

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

06 nb

Opracowanie i skan: Antoni Dubowicz, marzec/kwiecień 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież