20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

86/ Rybołówstwa szansa przetrwania

00 nb

W 1982 roku dwa pierwsze numery „Morza” nie ukazały się, wydawnictwo wznowiono dopiero w marcu. Majowy numer był więc dopiero trzecim w tamtym trudnym roku.

Czytelnik nie znajdzie w nim jednak ani wezwań do kolejnych akcji strajkowych, ani też do zachowania spokoju i podporządkowania się wojskowej władzy. Tematy w nim poruszone są, widziane z perspektywy czasu, zaskakująco aktualne, poglądy śmiałe, argumenty nadzwyczaj rzeczowe.

Nawiązując do majowego święta, czy też raczej świąt (Święta Klasy Robotniczej i Dnia Zwycięstwa) jest więc w „Morzu” fotoreportaż z budującego się w gdańskiej stoczni „Daru Młodzieży” (autorstwa genialnego fotografa Krzysztofa Kamińskiego) oraz relacja z internowania i ucieczki z Tallina okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Nieznany dotychczas wywiad z porucznikiem Grudzińskim opublikował Paweł Piotr Wieczorkiewicz. „Orzeł” jest również bohaterem okładki. Scenę zatopienia przez niego statku „Rio de Janeiro” przedstawia akwarela Adama Werki.

Sporo jest też materiału o innych żaglowcach, o zaawansowanych pracach przy budowie „Iskry”, o szansach na budowę w Gdańsku „Oceanii” - oraz o okolicznościach i przyczynach zatonięcia na Morzu Śródziemnym harcerskiego „Zewu Morza”.

Bardzo ważny i ciekawy temat podjął Kazimierz Dendura, pisząc o potrzebie reformy nadmiernie rozbudowanego i kosztownego systemu szkolenia morskiego w Polsce.

No i na koniec artykuł, który wybrałem dla Was na dziś: „Rybołówstwa szansa przetrwania” Sławomira J. Cieślinskiego. Problem to nadal równie aktualny jak wówczas, choć było przecież dość czasu, by rozumnie zareagować na fakt, że, ... pierwsze chmury ... pojawiły się na przełomie lat sześcdziesiątych i siedemdziesiątych... i że ... to właśnie wtedy rozpoczął się kryzys naszego rybołówstwa...

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracowanie i skan: Antoni Dubowicz, maj 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież