16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

90 / Nagroda dla Zygmunta Chorenia, „Gwarek”

00 nb

Czerwcowe „Morze” 1986 pełne było Zygmunta Chorenia.

Redakcja przyznała mu doroczną nagrodę „Morza” „TAK TRZYMAĆ!” za wybitne osiągnięcia w działalności związanej z morzem. Magister inżynier Zygmunt Choreń był wówczas głównym projektantem statków żaglowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

W artykule redakcja przedstawia osobę pana Chorenia i jego osiągnięcia, których zwieńczeniem miał stać się wycieczkowiec z napędem żaglowym „Gwarek”.

„Gwarkowi” poświęcony był też kolejny artykuł, przedstawiający projekt statku „od pokładu słonecznego po stępkę”. Artykuł ilustrowały rysunki Marka Soroki. „Morze” angażowało się bardzo we własny projekt „wczasów pod banderą” i było największym orędownikiem budowy żaglowego wycieczkowca. Podjęło też konkretną działalność w tym kierunku, zamawiając na własny koszt w Stoczni Gdańskiej komplet dokumentów, wchodzących w skład Projektu Ofertowego, który chciano postawić do dyspozycji wszystkich zainteresowanych.

Dość powiedziec, że zaangażowanie przyniosło efekty. Kadłub „Gwarka”, wprawdzie w bólach, ale jednak zbudowano. I na tym się skończyło. Niechciany i nieudany, stał on potem latami zapomniany w jakimś kącie Stoczni Gdańskiej, czekając na złomowanie albo na cud. Który się zresztą zdarzył – ale to już historia wykraczająca poza dzisiejszy temat.

Czytając, jak „Gwarek” miał wyglądać po zbudowaniu, każdy może sobie sam wyrobić pogląd na jego temat. Pomóc mogą w tym rysunki, pokazujące niektóre z proponowanych na nim rozwiązań.

„Gwarek” jest też tematem okładki czerwcowego „Morza” - w mistrzowskiej, jak zwykle, akwareli Andrzeja Werki.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, czerwiec 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież