28marzec2024     ISSN 2392-1684

93 / „Spod niemieckiej pod polską banderę” - podział zdobytej floty

00 nb

Czterdziestolecie Polski Ludowej było okazją do snucia wspomnień oraz oceny aktualnej sytuacji Polski na rynku morskim („od lipca do lipca”).

 

We wstępniaku „Od redaktora” w lipcowym „MORZU” 1985 przyczytać możemy m.in:

... Zaistniały wreszcie przesłanki do stwierdzenia, ze WYRAŹNIE zaczęło iść na dobre (...) Komisja Morska KC zaczęła rozliczać współrealizatorów założeń polityki morskiej państwa. (...)

A oto garść faktów. W portach, stanowiących podstawę całego gospodarowania na morzu, nastąpiła wyraźna poprawa zarówno w ich organizacji, jak i wydajności pracy (...) Ruszyło Świnoujście IV, (...), trwa dalsza rozbudowa bazy kontenerowej w Gdyni. (...) PŻM podniosło banderę na siedmiu masowcach – dwudziesto- i trzydziestotysięcznikach (...) znacznie gorzej wygląda ta sprawa w Polskich Liniach Oceanicznych (...) Polska Żegluga Bałtycka wyszła o tyle z kryzysowego dołka, że krząta się zarówno wokół budowy ... nowego uniwersalnego promu na linię do Ystad, jak i usiłuje wymienić swoją flotę ... na nowe „kolomaxy”... z Wrocławia.

Rybołówstwo morskie, które stało się ostatnio oficjalnie składową kompleksu żywnościowego państwa, rozpoczęło również inwestycje tonażowe (...)

Przemysł okrętowy pracuje ostatnio nieco lepiej. Co prawda, fatalnie uwikłany w sprawę promów pasażersko-samochodowych dla Stena Line, a także nadal pozostający w ... sprzeczności z regułami reformy gospodarczej (...) jednakże dźwiga się w górę.

... w sferze związanej z kulturą i wychowaniem morskim... odbył się III Kongres Kultury Morskiej. Rozpoczęła się budowa osrodka morskiej łącznosci satelitarnej w Psarach (...) Wzbogaciliśmy się o nowe muzeum morskie: jest nim statek-muzeum „Sołdek”.

Tematem artykułu, podpisanego (W), są „Sprawy morskie na Konferencji Poczdamskiej. PODZIAŁ ZDOBYTEJ FLOTY” Bardzo ciekawa lektura!

Idealnie do tego pasuje wykaz statków, które przeszły „Spod niemieckiej pod polską banderę”, świetnie opracowany przez Jerzego Micińskiego.

Na okładce zaś – jeszcze jedno zdjęcie Marka Czasnojcia. Dziś nie sposób przejść obok jakiejkolwiek „morskiej” księgarni, nie zobaczywszy co najmniej kilku albumów czy kalendarzy ze zdjęciami jego autorstwa.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, lipiec 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież