19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

103 / Dwa razy pierwsze razy

00 nb

Pierwsze morskie czasopismo odrodzonej Polski ukazało się w maju 1919 roku. Nazywało się „BANDERA POLSKA” i było organem prasowym założonego na początku października 1918 roku w Warszawie Stowarzyszenia „Bandera Polska”, z którego wyrosła Liga Żeglugi Polskiej, przekształcona później w Ligę Morską i Rzeczną. W lipcu 1918 roku wydano jeszcze drugi numer czasopisma, po czym nastąpiła przerwa do roku 1921. Wyszły wtedy kolejne trzy zeszyty, numer 3 (styczeń/luty), numer 4 (marzec/kwiecień) oraz numer 5-8 (maj-sierpień).

Następcą „BANDERY POLSKIEJ” zostało „MORZE”, które zaczęło ukazywać się w październiku 1924 roku. Wychodziło co miesiąc z dwoma przerwami, spowodowanymi wojną oraz stanem wojennym. Ostatni, 742 „regularny” zeszyt ukazał się w końcu 1992 roku (rocznik 1992 w zmienionym, mniejszym formacie).

Po kilkuletniej przerwie wznowiono wydawanie MORZA, pozostając przy małym formacie. Wydawcą nie była już jednak ani RSW „Prasa-Ksiazka-Ruch”, ani „Wydawnictwo Spółdzielnia Pracy Morze” (w 1992), tylko Korporacja TIGOR SA, zmienił się też prawie w całości zespół redakcyjny. Zachowano jednak ciągłość numeracji. „Na zachętę”, dla sprawdzenia rynku, wyszedł początkowo tylko jeden, czerwcowy numer 1996 (nr 743), kolejne ukazywaly się już regularnie od października 1996 (nr 744). Ostatnim był marcowo-kwietniowo-majowy zeszyt w roku 2000 (nr 785-787). Potem MORZE przestano wychawać i tytuł zginął na dobre, ku rozpaczy wiernych czytelników., w tym i niżej podpisanego.

O „BANDERZE POLSKIEJ” pisze nadzwyczaj ciekawie w październikowym MORZU w 1978 roku Henryk Tetzlaff. Warto przeczytać!

Witold Tomaszewski zaś w artykule „Rewia starych łodzi” opisuje „1. Zlot Starych Łodzi Rybackich” w Chałupach. „...Inicjatorami tej świetnie przygotowanej rewii starych łodzi byli miejscowi działacze społeczni, z rybakiem z dziada pradziada, Józefem Mużą, na czele...” – czytamy. Oczywiście są w tekście pochwały dla władz terenowych, znalazła się nawet wzmianka o Plenum KW PZPR w Gdańsku, tak wtedy być musiało, ale fakt pozostaje faktem – zlot się odbył i wydrukowano z niego relację, ilustrowaną bardzo ciekawymi zdjęciami Jerzego Fijki.

Zapowiedziano również, że impreza stanie się przedsięwzięciem corocznym, co praktycznie się udało. W tym roku w lipcu odbyła się w Chałupach 37 już edycja zlotu „Kaszubskie łodzie pod żaglami”.

Z pewnością ciekawie będzie przypomnieć sobie, jak to się zaczęło!

Ach, z okładki dowiedzieć się można, że była to akurat XXXV rocznica powstania Ludowego Wojska Polskiego. Rocznica, którą Wojsko Polskie starannie stara się dzisiaj zapomnieć i wymazać ze swych sztandarów. Bardzo niedobrze i koniunkturalnie traktujemy własną historię, nie tylko tę najnowszą.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, październik 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież