23wrzesień2019     ISSN 2392-1684

106 / 600 numerów „Morza” / „Inowrocław” bierze pudła...

00 nb

W listopadzie 1980 roku ukazał się sześcsetny numer miesięcznika „MORZE”, wychodzącego regularnie od października 1924 roku (z jedną przerwą, spowodowaną wojną).

Wstępniak „Od Redaktora” opisywał kolejne „setki”, poruszał aktualne problemy, związane z dokonującym się właśnie przełomem i nowo zaistniałą sytuacją w gospodarce morskiej.

„... Wierzymy, że wzrośnie znów ranga morza w całości problemów Kraju... – pisał autor – „...Morze – zamierza (...) tworzyć klimat zrozumienia i życzliwości dla morskich poczynań, budować most współdziałania między Wybrzeżem a całą resztą Kraju. (...) Będzie dbać o to, aby morze i jego uprawa stały się chlebem powszednim każdego Polaka...”

Piękne i szczytne cele, pod którymi podpisać się może również każde dziś wychodzące czasopismo morskie. Nawet, jeśli ukazuje się tylko w internecie.

W 1980 w Polsce rozpoczynała się epoka konteneryzacji, w Gdyni inaugurował działalność BCT (Baltic Container Terminal), choć ciągle jeszcze w budowie. Piękny fotoreportaż o terminalu i pierwszym naszym kontenerowcu z prawdziwego zdarzenia, zatytułowany „Inowroclaw” bierze pudła..., pojawił się w tym listopadowym numerze na stronach 16 i 17. Zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Kamińskiego, moim zdaniem jednego z najlepszych fotografików morskich, jakich kiedykolwiek mieliśmy. Na jego zdjęciach wychowało się co najmniej jedno pokolenie miłośników morza. Pan Krzysztof nadal mieszka w Gdańsku. Niestety, nie może już fotografować z powodu słabnącego wzroku. Niech to wspomnienie jego pracy będzie hołdem dziękczynnym, składanym mu przez redakcję NB, a szczególnie niżej podpisanego.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, listopad 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież