16wrzesień2019     ISSN 2392-1684

108 / Szkolnictwo morskie / Dorsz

00 DSC 0729

O czym pisało „MORZE” równo 50 lat temu, w listopadzie 1965?

Po pierwsze, pisało o jubileuszu szkolnictwa morskiego.

„,,, 25 i 26 września odbyły się w Gdyni obchody 20-lecia szkolnictwa morskiego PRL, oraz 45-lecia powstania Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (powołanej do życia w 1920 roku w Tczewie)... (...) ...Wiceminister żeglugi Jerzy Szopa wskazał m.in. na konieczność przekształcenia szkół morskich w wyższe szkoły techniczne, zaś przewodniczący ZZMiP kpt. ż.w. Ryszard Pospieszyński – na konieczność połączenia szkół morskich ze szkołami rybołówstwa morskiego... (...) ... Obchody drugiego dnia ... uroczystości odbyły się na Nabrzeżu Pomorskim – przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Zacumowały tu niemal wszystkie polskie statki szkolne, łącznie z „Darem Pomorza”, obchodzącym 35-lecie służby pod biało-czerwoną banderą...”

Po drugie, zamieściło informację „Gdzie zdobywać wiedzę o morzu?” – wykaz szkół różnego stopnia, związanych bezpośrednio ze sprawami morza. Było wówczas wśród nich aż 9 uczelni wyższych, dostępnych dla maturzystów, sześć kwalifikowanych techników, przyjmujących uczniów po 9 klasach lub po Zasadniczej Szkole Zawodowej (w tym dwie szkoły, kształcące kadry Marynarki Wojennej) oraz aż 26 Techników i specjalistycznych Przyzakładowych Szkół Zawodowych dla młodzieży po 7 klasach podstawówki.

Wzięci jeszcze dziś na całym świecie polscy fachowcy nie wzięli się przecież z niczego, ktoś zadbał o ich wykształcenie zawodowe. Warto o tym pamiętać – a właściwie - warto byłoby wreszcie sobie o tym przypomnieć!

Po trzecie, historię dorszowego szlaku opisał wnikliwie i interesująco Leonard Życki w artykule „Jego wielmożność Dorsz”.

„... Kiedy przed tysiącem lat przybrzeżne łowiska Irlandii poczęły jałowieć, rybacy irlandzcy (którzy już wówczas potrafili zbudować statek okrągły, z częściowym pokładem), ruszyli w poszukiwaniu dorsza na Daleką Północ. Po nich popłynęli w dal Norwegowie...”

Co działo się dalej – przeczytajcie sami!

Na koniec - były też „Sprawy Ciekawe”, które są zawsze ciekawe, szczególnie dla ciekawskich. W listopadowym „MORZU” traktowały one o soli.

00 DSC 0729

01 DSC 0734

02 DSC 0732

03 DSC 0736

04 DSC 0735

Opracowanie: Antoni Dubowicz, listopad 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież