110 / Laboratorium pod żaglami / Kalendarz MORZA 1986

00 nb

W grudniu 1985 roku MORZE opublikowało m.in. artykuł „Laboratorium pod żaglami”.

„... W czerwcowym „Morzu” z ub. roku główny konstruktor „Oceanii” Zygmunt Choreń zapowiadał, że jesienią 1985 roku żaglowiec dla PAN zostanie ukończony. Na październik wyznaczono próby morskie. Pomny tych terminów, na początku września wybrałem się do Stoczni Gdańskiej im. Lenina, budującej „Oceanię”...” – pisał autor, Marek Perzyński, podpisujący się skrótem Perz.

Na okładce, opatrzonej ładnym zdjęciem „Żyrardowa”, autorstwa Janusza Uklejewskiego, redakcja „Morza” składala Czytelnikom serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Do tych zyczen przylacza sie teraz redakcja „Naszego Baltyku”

Uwagę moją przyciągnęła też reklama w sprawie własnej, zachęcająca czytelników do kupowania „Kalendarza MORZA 1986”. Na stronach kalendarza znalazło się 13 akwarel polskich statków pasażerskich, namalowanych przez Adama Werkę, uzupełnionych o planiki i życiorysy tych statków, opracowane przez Marka Twardowskiego i Jerzego Micińskiego. Dopłaty do kalendarza przeznaczone były na statek – muzeum s.s. „Sołdek”.

Kalendarz ten, jak i podobne kalendarze z następnych lat, są dziś rzadkim rarytasem i bardzo trudno dostać je na rynku wtórnym.

Redakcja „Naszego Bałtyku” również pozwala sobie na anons w tej sprawie. Poszukujemy tych kalendarzy i gdyby ktokolwiek miał egzemplarz „na zbyciu”, prosimy o informację. Przyjmiemy je w podarunku lub nabędziemy drogą kupna (w tym wypadku proszę o podanie ceny).

Dziękujemy z góry, a tymczasem zapraszamy do lektury wybranych na dziś wycinków z „Morza” sprzed 30 lat.

00 nb

01 nb

02 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, grudzień 2015

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież