25wrzesień2023     ISSN 2392-1684

125 / Bezpieczeństwo życia na morzu / Co nowego na Zawiszy?

00 nb

Jak można było w latach sześćdziesiątych bez problemu zwiedzić kawał świata? Na przykład zostając słuchaczem Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, czego dowodzi zdjęcie Henryka Kabata na okładce majowego numeru Morza z 1966 roku.

Jednak nie ten fotoreportaż o (siódmej już) wyprawie szkolnego trawlera „Jan Turlejski” ku wybrzeżom Afryki chcę wam dziś pokazać.

Ważnym, interesującym, globalnym tematem są sprawy bezpieczeństwa życia na morzu. Po raz pierwszy w Polsce obradowali na ten temat przedstawiciele wszystkich gałęzi gospodarki morskiej. W obradach wziął udział minister żeglugi Janusz Burakiewicz. Z nim też „Morze” przeprowadziło ciekawy wywiad.

Majowy czyn tysiąclecia również wart jest przypomnienia. Tak naprawdę było, choć nie bardzo mogę sobie wyobrazić, żeby jakiekolwiek przekraczanie planu w centralnie sterowanej gospodarce mogło w ogóle zaistnieć, nie mówiąc już o zgubnych konsekwencjach takich czynów.

Co nowego na „Zawiszy” – dowiedzieć się możemy z rozmowy, przeprowadzonej z kapitanem marynarki Zbigniewem Frąszczakiem, który (jak pisze „Morze”) … od paru lat, dzięki – jak zawsze – niezawodnej życzliwości Marynarki wojennej, pełni obowiązki „pierwszego po Bogu” na harcerskim jachcie szkolnym „Zawisza Czarny”…

Dlaczego „Zawiasem” dowodzić musiał koniecznie oficer MarWoju, wydaje się dziś trochę niezrozumiałe.

Opracowanie: Antoni Dubowicz, maj 2016

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież