28marzec2024     ISSN 2392-1684

136 / „Dar Pomorza” / Ksyrofilistyka

00 DSC 0400 nb

W tym roku nasza szkolna fregata „Dar Młodzieży” wzięła udział w jednym z etapów regat wielkich żaglowców, zorganizowanych przez Sail Training International z okazji 50 rocznicy pierwszego zlotu w 1956 roku (prowadzącego wówczas z Torbay do Lizbony). Na pokładzie „Daru” praktykę morską odbyli studenci I roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. W dniach 22-25 lipca „Dar” uczestniczył w zlocie żaglowców i wielkim festiwalu morskim w Lizbonie, a w drodze powrotnej zawinął jeszcze do Rostocku, gdzie wymieniono praktykantów. Do Gdyni „Dar Młodzieży” wpadł 17 sierpnia, ale tylko na chwilę, bo już dwa dni później udawał się na zlot żaglowców do angielskiego Blyth z zamiarem uczestniczenia w regatach do Göteborga. Do Gdyni powróci prawdopodobnie 11 września. Warto podkreślić, że statek jest w nieustającej podróży od 19 stycznia tego roku!

W maju 1976 roku organizatorem Operation Sail były Stany Zjednoczone. Impreza miała szczególny charakter, gdyż wiązała się z obchodami 200-lecia USA. Brał w nich udział poprzednik „Daru Młodzieży” „Dar Pomorza”, który wypłynął z Gdyni już 22 marca 1976.

Sierpniowe „Morze” z 1976 roku wydrukowało relację z 1 etapu Operation Sail, wiodącego z brytyjskiego portu Plymouth do Santa Cruz na Teneryfie, spisaną przez jednego z praktykantów na „Darze Pomorza”. Był nim Andrzej Śliwiński, wówczas słuchacz III roku Wydziału Nawigacji WSM (Wyższej Szkoły Morskiej – obecnie Akademii Morskiej) w Gdyni.

Niebawem opublikujemy w Naszym Bałtyku podobną, równie autentyczną relację naszego kolegi redakcyjnego i jednocześnie słuchacza Akademii Morskiej Jana Roeske, uczestnika tegorocznego rejsu na „Darze Młodzieży”. Już jesteśmy jej bardzo ciekawi!

Zbieraniem opakowań po żyletkach zajmuje się dziedzina kolekcjonerstwa, zwana ksyrofilistyką. O ksyrofilistyce morskiej traktuje bardzo interesujący, bogato ilustrowany artykuł, napisany przez Andrzeja Potyrę, posiadającego w swoim zbiorze ponad 10 tysięcy opakowań żyletek, w tym wiele o tematyce morskiej (według informacji Morza z sierpnia 1976).

Warto zapoznać się z tymi rzadkimi okazami. Szkoda, że nie ma żadnych krajowych przykładów ksyrofilistyki morskiej. „Krwawa-Lux” jakoś nigdy na ten pomysł nie wpadła, a szkoda.

00 DSC 0400 nb

01 DSC 0402 nb

02 DSC 0401 nb

03 DSC 0404 nb

Opracowanie i skan: Antoni Dubowicz, sierpień 2016 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież