18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

137 / Wielki Kanał / PRO na Dalekim Wschodzie / wyprawa „Puchatka”

00 DSC 0400 nb

„… Decyzja rządu egipskiego o nacjonalizacji Kanału Sueskiego rozpętała istną burzę w życiu międzynarodowym…” – donosi wrześniowe MORZE z 1956 roku. Jerzy Ros w swym artykule „Przez Wielki Kanał” opisuje wprawdzie podróż „Batorym” do Indii, która miała miejsce jeszcze w czasie, gdy nad brzegami Kanału rozciągała się obsadzona przez wojska brytyjskie strefa zmilitaryzowana, nie zapomniano jednak przy okazji zacytować wiekopomnych słów Róży Luksemburg – „… Ze zbudowaniem Kanału Sueskiego Egipt włożył głowę w pętlę brytyjskiego kapitału, z której już nie potrafił jej wyciągnąć…” W konkluzji autor pisze: „…Lud egipski walczy dziś, aby oswobodzić się z tej dławiącej pętli. A przecież epoka nasza jest epoką ludów…” itd.

Polityczne mowy nie zmieniły się ani trochę, jedno słowo zamienia się innym, niekoniecznie wkłada się cytaty w usta akurat Róży Luksemburg, ale treści pozostają jakby znajome. A w Egipcie panuje dziś oczywiście spokój, prawo i sprawiedliwość. Czyli to, na co suweren sobie zasłużył.

Co robili w 1956 roku „Polscy nurkowie na wodach Dalekiego Wschodu”? Łatwo na to odpowiedzieć – wyciągali wraki, w tej dziedzinie należeliśmy już wtedy do najlepszych na świecie.

„… W czasie ostatnich tajfunów w latach 1947 i 1948, prócz wielu małych statków i łodzi rybackich, zatonęły na redzie portu bombajskiego trzy statki kabotażowe… Teraz … przyszedł czas na modernizację portu i wyciągnięcie wraków…” (artykuł Adama Krzepkowskiego). Kolejna chlubna karta w historii PRO. Historii, która, o ironio losu, należy już do historii.

O śmiałej wyprawie przerobionego z szalupy okrętowej jachtu „Puchatek” z Gdyni na szwedzką Gotlandię relacjonował Stanisław Ostrowski w artykule p.t. „Najdłuższy rejs najmniejszej jednostki”. Artykuł ten utrzymany jest w formie interesującej rozmowy z bohaterami „Puchatka”. Już w pierwszym zdaniu dowiadujemy się, ze odsługują oni właśnie służbę wojskową. Ot, historia pisana przez życie!

00 DSC 0400 nb

01 DSC 0407 nb

02 DSC 0401 nb

03 DSC 0404 nb

04 DSC 0402 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, wrzesień 2016

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież