161 / Jubileusz „Białej Floty” / Nowe pokolenie rybaków w Jarosławcu
- Post 02 lipiec 2017
- Odsłony: 1852
O „Białej Flocie” MORZE pisało często i chętnie, nic więc dziwnego, że temat ten poruszono również w lipcowym numerze roku 1977. Tym bardziej, że była to właśnie kolejna rocznica jej powstania. Autorem ciekawej, pierwszej części wspominkowej relacji, obejmującej lata 1927 do 1939, był – jak zwykle – naoczny świadek jej historii, redaktor Jerzy Miciński.
„… Było to bardzo dawno, czterdzieści cztery lata temu, kiedy jako pierwszoklasista, uczestnik szkolnej wycieczki, w pochmurny i deszczowy dzień majowy wchodziłem na pokład parowca żeglugi przybrzeżnej „Wanda”. Popłynęliśmy na Hel i to było moje pierwsze morskie wtajemniczenie…”
Drugi wybrany na dziś temat dotyczy rybołówstwa.
„…Osada nadmorska Jarosławiec leży między Darłowem i Ustką, na klifowym brzegu. Nic Jarosławca nie osłania przed wiatrami: czy wieją one z zachodu, czy z północy lub ze wschodu, są jednakowo dokuczliwe, bo ten skrawek lądu jest wysunięty – niczym przylądek – w morze…”
O kolejnym pokoleniu tamtejszych rybaków łodziowych traktuje artykuł Józefa Narkowicza „Nowe pokolenie”.
„… Drugie pokolenie osadników z wiosek nadbałtyckich nie stoi – jak ich ojcowie – wobec wyboru: ziemia lub morze, bo ziemi uprawnej tu niewiele. Wybór ma inny: praca na morzu lub opuszczenie swojego dzieciństwa i miejsca zamieszkania rodziców…”
Doskonały, zilustrowany nadzwyczaj trafnymi i nośnymi zdjęciami Henryka Kabata tekst!
Do dzisiejszego wyboru dodałem informację o wybitym z okazji Operation Sail 1976 medalu autorstwa Wiesława Komorowskiego, pochodzącym z kolekcji Ryszarda Jagiełły.
Na okładce ORP „Błyskawica”, która rok wcześniej (dokładnie 1 maja 1976) zastąpiła w roli okrętu-muzeum ORP „Burzę”.
Kto przeżył tamte lata wie też doskonale (choć wydawać się dziś może, ze wielu reprezentantom narodu pamięć nie dopisuje), że Święto Całego Narodu przypadało na 22 lipca.
Opracowanie: Antoni Dubowicz, lipiec 2017