06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

164 / Żeglarska legenda / sposób na jachty / złomowanie „Burzy”

0 DSC0408

Okładka sierpniowego zeszytu „Morza” z 1977 roku była egzotyczna. Zdjęcie przystani na wyspie Dublon w archipelagu Karolińskim było zwiastunem relacji redaktora Janusza Wolniewicza z kolejnej jego podróży po wyspach Pacyfiku.

Były czasy! Redakcji Naszego Bałtyku nikt jeszcze nigdy nie zaprosił do wzięcia udziału w jakiejkolwiek podróży morskiej. Nie mówimy, że musi to być wyprawa po Pacyfiku, jesteśmy skromni i w pełni zadowolilibyśmy się trasą prowadzącą po portach rodzimego Bałtyku. Czekamy więc na oferty. Kto pierwszy ten lepszy, ale proszę się nie martwić, postaramy się nie odrzucić żadnego zaproszenia!

„Postacią z żeglarskiej legendy” był kapitan żeglugi wielkiej Kazimierz Jurkiewicz, legendarny komendant szkolnej fregaty „Dar Pomorza” (od 1953 roku) , który po długoletniej służbie odszedł w dniu 31 marca 1977 na zasłużoną emeryturą. Osobę Kapitana i jego niebywałe osiągnięcia żeglarskie i dydaktyczne przypomina Morze w pięknej laurce na Jego cześć!

Uzupełniając tę relację przypominamy, że morska służba Kapitana na tym się jednak wcale nie skończyła. Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza (1982) został On bowiem jego pierwszym kustoszem. Funkcję tę pełnił do końca życia. Kapitan zmarł 20 stycznia 1985 w Gdyni, pochowany jest na Cmentarzu Witomińskim.

Opisanym i pokazanym przez Mariana Lenza „Sposobem na jachty” był tzw. travel-lift, samojezdny podnośnik, umożliwiający szybkie i w dowolnym terminie dokowanie jachtu. Urządzenie to, znajdujące się na stanie niemal każdego nowoczesnego portu jachtowego na świecie, w Polsce było jeszcze całkowicie nieznane. Pod tym względem dokonała się u jednak u nas dobra zmiana i dziś już jesteśmy na poziomie świata z 1977 roku.

W dziale „Sprawy dziwne i ciekawe” dużo było spraw dziwnych i ciekawych. Za jedną z najciekawszych uznałem jednak zdjęcie A. Kuczery, przedstawiające cięcie na złom niszczyciela „Burza”. Zdecydowałem się pokazać Wam tę stronę.

0 DSC0408

1 DSC0411

2 DSC0410

3 DSC0409

4 DSC0407

Opracowanie: Antoni Dubowicz, sierpień 2017

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież