169 / Inwazja Normanów / Największe i najmniejsze / Rewolucja pojemnikowa / Adam Werka

00 nb

Okładkę lutowego zeszytu MORZA z 1968 roku zdobi fotografia, przedstawiająca fragment „tkaniny z Bayeux”, opisanej przez Zbigniewa Flisowskiego. Tematem tej tkaniny jest inwazja Normanów na Anglię w 1066 roku przez flotę Wilhelma, zwanego zrazu „…Bastardem, a później, w miarę jak jego sąsiedzi nabierali wobec niego nie tyle szacunku co bojaźni – Zdobywcą…”

Dwustronicowy tytuł „Największe … i najmniejsze” to właściwie dwa artykuły na wspólny temat. O największych statkach z naszych stoczni pisał Jerzy Miciński, najmniejsze zaś (te z Wrocławia) przedstawił Jerzy Wadowski.

Marian Krynicki z kolei opisał szeroko „rewolucję pojemnikową”, do tekstu dodając podtytuł – „pragnienie czy rzeczywistość?”.

„… W ostatnich latach wiele się mówi na temat pojemników (kontenerów), przewozów pojemnikowych i specjalnych statków – pojemnikowców…” „… Fachowcy żeglugi przewidują, że uruchomienie wszystkich budowanych obecnie pojemnikowców transoceanicznych spowoduje drastyczne ograniczenie liczby zwykłych frachtowców…”

Nasze władze przespały niestety tę rewolucję, przebudzono się dopiero w epoce Gierka (aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej). Wtedy to dopiero zaczął – dość opornie - powstawać nowoczesny terminal kontenerowy w Gdyni, lecz upłynąć musiała prawie cala dekada, zanim wyruszył z niego pierwszy kontenerowiec.

Kontenery jako takie pojawiły się w Gdyni jednak już pod koniec lat 60tych, między innymi za sprawą niewielkiego szwedzkiego stateczku „Tento”, przedstawionego czytelnikom MORZA przez Józefa Pałkiewicza.

O wojennym incydencie transatlantyku „Oueen Mary”, w którym staranowała ona i zatopiła brytyjski krążownik Curacoa”, pisał Wieńczysław Kon w marynarskim wspomnieniu. Historii nie przytaczam, ale nie mogłem oprzeć się pokusie, by nie pokazać ilustracji do tematu, wspaniałego dzieła pędzla Adama Werki, naszego genialnego malarza marynisty.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, luty 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież