170 / O.R.P „Orzeł” / Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy

00 nb

Lutowy zeszyt MORZA z 1938 roku stał pod znakiem „Orła”. 15 stycznia odbyło się w holenderskim Vlissingen wodowanie naszego najnowszego okrętu podwodnego. Wtedy rozpoczęła się historia „Orła”, która trwa do dziś.

Jak się zaczęła? Pisze o tym J. Lewandowski w obszernym artykule, z którego pozwolę sobie przytoczyć króciutki fragment.

„…Chwila naprężonego oczekiwania przedłuża się dość znacznie, gdyż wskutek trudności technicznych okręt nie rusza z miejsca. Nagle drgnął, a wraz z nim drgnęły serca wszystkich obecnych. W tej chwili dokonywa się akt symbolicznego chrztu – Matka Chrzestna rozbija butelkę szampana o dziób okrętu…”

Autor J. Dębski porusza w artykule „Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy” istotne problemy naszego kraju, przechodzenia z kraju rolniczego w kraj przemysłowy.

„… Gdynia, podstawa naszej niezależności gospodarczej, pozostaje jeszcze ciągle portem, wielkim portem kraju rolniczego. (…) Nasz eksport to głównie „eksport surowców i ludzi”, eksport narodów ubogich…”

„…Twórca Gdyni, wicepremier Kwiatkowski, nie od dzisiaj głosi i realizuje program gospodarczego zjednoczenia i przebudowy Polski, przeobrażenia naszego państwa rolniczego – ubogiego – w państwo rolniczo-przemysłowe, skierowania nadmiaru ludności wielskiej do miast, do przemysłu i handlu. Bez Gdyni, fundamentu naszej niezależności gospodarczej, nie byłaby możliwa realizacja tego programu…”

Zdjęcia z okładki – te zimowe i te portowe – z pewnością również Was zainteresują!

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

06 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, luty 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież