171 / Próba rehabilitacji dorsza / Archiwum Neptuna / Pomnik Braterstwa

00 nb

Nie wiem, czy wiecie (starsi sobie pewnie przypominają), ale były czasy, w których ukochany nasz dorszyk w ogóle nie był ceniony. 

„… Żadna z ryb morskich nie cieszy się chyba tak złą sławą w naszym kraju, jak dorsz. A wszystko przez to, że ryba ta miała … pecha…”

Dlaczego? Co się stało? Dowiecie się z artykułu Tadeusza Wielochowskiego pt „próba rehabilitacji”, opublikowanego w marcowym zeszycie MORZA z 1958 roku.

„… pełnej rehabilitacji dorsza może u nas dokonać tylko czas i ciągły postęp w kulturze jego dostarczania konsumentom … - kończy autor. Tak, czas leczy rany, o kulturze podawania natomiast można by jeszcze długo dyskutować.

W ulubionej pozycji wszystkich czytelników MORZA, zajmującym tylną stronę okładki „Archiwum Neptuna” redaktora Micińskiego, tym razem przeczytać można o pierwszym statku oceanicznym w Gdyni, o wiosłowych łodziach ratowniczych, o statku – pomniku „Gjoa”, o angielskim gigancie podwodnym, ale i o wstydliwych, żenujących błędach, popełnionych w kalendarzyku PLO.

Zdjęcie na okładce przestawia wzniesiony przez społeczeństwo wybrzeża dla uczczenia bohaterskich żołnierzy radzieckich Pomnik Braterstwa. Twórcą tego monumentu był znany i uznany artysta prof. Marian Wnuk (1906 – 1967), jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy, jakich kiedykolwiek wydała polska ziemia. Pomnik ten, zwany tez przez niektórych „Nataszą”, był przez dziesięciolecia ulubionym miejscem spotkań gdynian. Autor szczęśliwie nie dożył roku 1990, w którym jego dzieło w politycznym czynie zdemontowano, po części zdewastowano (cokół), a postać młodej kobiety – już bez sierpa i młota, co jej nota bene wyszło na korzyść - do której pozowała podobno żona profesora, również rzeźbiarka Magdalena Więcek-Wnuk, przeniesiono na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Gdyni – Redłowie. Miłośnikom sztuki polecam wizytę na cmentarzu, póki jeszcze jest czas, póki ktoś nie wpadnie na pomysł, by tę wspaniałą rzeźbę usunąć na dobre.  

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, marzec 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież