173 / Kołobrzeski port / Miss floty rybackiej / dzieje krążownika

00 nb

Trzy różne tematy z marcowego zeszytu MORZA z 1968 roku wybrałem dla Was na dziś.

Pierwszym z nich jest „kołobrzeski port”, relacja Grażyny Murawskiej.

„… Wiosną 1948 roku na brzegu Parsęty gwizdały już pierwsze lokomotywy ciągnące pociąg ze śląskim węglem. Towar przeładowano do ładowni niepozornego stateczku, „szweda” czy „duńczyka”, który przybił do jako tako odremontowanego nabrzeża. Tak się zaczęło życie kołobrzeskiego portu…

…Z nadzieją wkracza …port i miasto w dwudziestą czwartą wiosnę swego powrotu do Macierzy – pisze w końcowych słowach autorka – Są przecież wszelkie dane po temu, aby w najbliższych latach Kołobrzeg stał się ważnym ogniwem w systemie naszego handlu morskiego, nie w cieniu, lecz u boku swych sąsiadów-olbrzymów…”

Dziś, gdy nie tylko żegluga kabotażowa, ale i samo pojęcie zniknęły z świadomości społeczeństwa – kto w ogóle jeszcze wie, że w Kołobrzegu wciąż jest jakiś morski port handlowy?

„Miss floty rybackiej”, którą obszernie przedstawia Jerzy Miciński, to „Carina”, prototyp nowej serii trawlerów -przetwórni ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

„… Pierwszy trawler-przetwórnia z serii B-22 jest prawdziwym królestwem okrętowej elektroniki, najbardziej nowoczesnym, zautomatyzowanym statkiem, jakie do tej pory zbudował polski przemysł okrętowy…” – pisze autor. Faktycznie, było się czym chwalić. Były czasy!

Donald Steyer natomiast przypomina „dzieje krążownika”. O tak, już przed wojną mieliśmy na stanie krążownik! Chodzi o ORP „Bałtyk”, stary pofrancuski okręt, który przez 12 lat, od 1927 do 1939 roku służył Polskiej Marynarce Wojennej jako hulk. „…Znalazły na nim pomieszczenia Szkoła Specjalistów Morskich oraz Szkoła Podoficerska (przemianowane potem na Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty)…” Ciekawa, w sumie dość mało znana historia zasłużonego okrętu. Warto przeczytać!

Okładkę zdobi zdjęcie Stanisława Pudlika, przedstawiające idące w szyku torowym dwa „Trałowce bazowe Polskiej Marynarki Wojennej”.

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, marzec 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież