27październik2021     ISSN 2392-1684

177/ Polsko-brytyjski układ morski / Nowoczesny kontrtorpedowiec

00 nb

Fragmenty czerwcowego numeru „Morza” z 1938 roku były już tematem jednego z pierwszych odcinków Kalendarium MORZA. Wówczas przedstawiłem Wam dość długi, pięciostronicowy artykuł Melchiora Wańkowicza „Powstanie rybackiej Gdyni”. W MORZU produkowali się wtedy nie byle jacy autorzy!

 http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/morze-kalendarium/497-03-powstanie-rybackiej-gdyni.html

O końcu rybackiej Gdyni kilkadziesiąt lat później nikt już nic nie napisał, choć nazwisk w służbie bieżącej polityki też nam przecież nie brakowało.

Na dziś wybrałem dwa inne artykuły z tego samego numeru.

Pierwszy to „Znaczenie polsko – brytyjskiego układu morskiego”, wstępniak podpisany inicjałami M.M. Co nam ten pakt przyniósł, pokazała historia już w następnym roku, lecz ciekawe jest dowiedzieć się, co obiecywano sobie po nim i jak widziano Polskę na Morzu w roku 1938.  

Drugi temat, również zbrojeniowy, to pean Jerzego Wiśniewskiego na temat „nowoczesnego kontrtorpedowca”. Dwa ciekawe zdjęcia – dział dziobowych „Wichra” lub „Burzy” oraz ładne ujęcie kontrtorpedowca ORP „Grom” (ciekawe choćby dla porównań z nadal istniejącą „Błyskawicą”) ilustrują ten artykuł, z którego zacytujmy tutaj końcowy fragment: „…W przyszłej wojnie nie będą możliwe żadne większe operacje morskie bez udziału kontrtorpedowców, a budowa w obecnych warunkach ciężkiego krążownika lub okrętu liniowego, któremu nie będzie mógł towarzyszyć zespół kontrtorpedowców, jest mocno ryzykowna…”

Zdjęcia na wewnętrznej stronie okładki z wizyty kanclerza Hitlera we Włoszech miały być „…dla nas przypomnieniem, ze losy wielkich mocarstw rozstrzygają się na morzu…”

Milszym akcentem kończy się ten numer, pokazując nowe nabytki ostatnich miesięcy w polskiej flocie handlowej. Zobaczyć więc możemy „…dwa nowe statki regularnych linii Tow. „Żegluga Polska” – m/s „Rozewie” oraz m/s „Oksywie” w chwili wodowania w stoczni Crichton – Vulcan i po przybyciu do Gdyni, dalej bunkrowce s/s „Robur VII” firmy „Polskarob” i s/s „Skarboferm I”…

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

04 nb

05 nb

06 nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, czerwiec 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież