187 / Port handlowy w Warszawie / Szkoła Morska / Kronika
- Post 03 maj 2020
- Odsłony: 768
Stronę tytułową majowego zeszytu MORZA, organu Ligi Morskiej i Rzecznej (z dodatkiem „PJONIERA KOLONJALNEGO” w tekście) z 1930 roku zdobiła fotografia M. Kusnerza pod tytułem „O zmroku na Wiśle”. Być może miał to być odnośnik do znajdującego się wewnątrz numeru artykułu inżyniera Wł. Szczytta o trudnościach budowy i braku zrozumienia do powstającego mozolnie i nadzwyczaj powoli „Portu handlowego w Warszawie”. Temat wciąż , a może raczej ponownie aktualny i wciąż równie niezrozumiany przez rządzących – wszystko jedno której opcji politycznej.
Z perspektywy minionych 90 lat ciekawe wydały mi się też „Warunki przyjęcia do Państwowej Szkoły Morskiej w r. 1930”. Jak napisano w redakcyjnym wprowadzeniu, „…Państwowa Szkoła Morska, po dziesięciu latach istnienia wchodzi … w nowy okres swego rozwoju. Szkoła przenosi się od czerwca r.b. z Tczewa do Gdyni, do własnego, obszernego, według najnowszych zdobyczy techniki wzniesionego gmachu…”
Z pewnością będziecie chcieli prześledzić, jak wyglądał regulamin szkolny, ile kosztowała nauka i jakie szanse życiowe mieli jej przyszli absolwenci. Interesująca jest też rycina, przedstawiająca projektowany przyszłościowo kompleks budynków szkol zawodowych w Gdyni. Szkoła Morska była tylko niewielka częścią tego wielkiego projektu.
Drukowana wówczas co miesiąc KRONIKA to istna kopalnia wiedzy o tym, co działo się nie tylko w Gdyni, ale i na całym wybrzeżu bałtyckim. Zeskanowałem tylko strony związane bezpośrednio z Polską. Znajdziecie tam informacje dotyczące projektowanego ustroju miasta Gdyni, wycieczki skautów angielskich w Gdyni, nabycia nowego statku przez łuszczarnię ryżu w Gdyni, budowy portu rybackiego na wielkiem morzu, nowych pomiarów wybrzeża i wielu innych faktów z „morskiego” życia.
Pasjonująca lektura, zapraszam!
Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, maj 2020