28marzec2023     ISSN 2392-1684

188 / Szeroki oddech / SAVANNAH/ Marynarze rysują

00 Morze maj1960

Główny temat majowego „Morza” sprzed 60 lat zapowiada okładka, przedstawiająca stoczniowca na tle budowanego właśnie pierwszego w Polsce zbiornikowca. Autorem zdjęcia jest Janusz Rydzewski, kolejne jego fotografie znajdziemy w artykule „Szeroki oddech”. Jest to rzecz o zbiornikowcach.

„… Ponad sto lat minęło od czasu – pisze autor, Zdzisław Pieńkawa, – gdy Ignacy Łukasiewicz odkrył destylację ropy naftowej. Nikt nie przypuszczał wówczas, że ta cuchnąca ciecz zrobi w ciągu jednego wieku tak szaloną karierę. (…) Stocznia w Göteborgu (Szwecja) na zlecenie Ludwika Nobla (brata Alfreda Nobla, wynalazcy dynamitu i założyciela fundacji nagrody Nobla) zbudowała w 1878 r. s/s „Zoraster”(250 tdw), który uważany jest za pierwszy w świecie zbiornikowiec. (…) Obecnie w eksploatacji znajduje się „Universe Apollo” (104 520 tdw), w budowie jest „Universe Daphnis” (ok. 110 000 tdw) i wiele innych zbiornikowców, których nośność przekracza 100 000 tdw. Mówi się już także o superzbiornikowcach do 150 000 tdw i o odpowiedniej rozbudowie portów zdolnych do przyjęcia statków o tak wielkiej nośności. (…) Przed polskim przemysłem okrętowym … rysują się pomyślne perspektywy. Położenie w dniu 20 lipca 1959 r. stępki pod pierwszy zbiornikowiec oceaniczny  na Stoczni Gdańskiej otworzyło nowy etap rozwoju tego przemysłu. (…) „Maksymilian Huber” … zwodowany zostanie w końcu maja bieżącego roku po 10- miesięcznym okresie budowy. (…)

 „ W perspektywach rozwojowych polskiego przemysłu stoczniowego przewiduje się również budowę dużych jednostek o napędzie atomowym…” – kończy autor w nastroju najśmielszych i najbardziej fantastycznych obietnic rządu dobrej zmiany.

Temat statku o napędzie atomowym podjął autor podpisany pseudonimem T.K., przedstawiając dość szczegółowo pierwszy frachtowiec atomowy „Savannah”. Tak, pisało się o nowinkach! Warto przeczytać!

Dość regularnie też poruszano w powojennych numerach „Morza” tematy inne niż techniczne. Jednym z nich była prezentacja artystów, zajmujących się tematyką morską, a także nieregularnie publikowany cykl „Marynarze rysują”. W majowym numerze z 1960 roku jedna ze stron poświęcono rysunkom E. Koczorowskiego „Ze szkicownikiem w Breście”, do których autor napisał również tekst.

00 Morze maj1960

01 Morze maj1960

02 Morze maj1960

03 Morze maj1960

04 Morze maj1960

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, maj 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież