28marzec2023     ISSN 2392-1684

189 / Największe statki świata / Kołobrzeg/ Aktualności

00 lipiec19690

Na okładce lipcowego Morza z 1960 roku – wakacje. Plaża - fotografia A. Ulikowskiego. Tyle, że ta plaża jest prawie pusta. O takiej możemy dzisiaj tylko pomarzyć!

Dwie pierwsze strony lipcowego numeru poświęcone są rekordom i rekordzistom. „Największe statki świata” prezentuje Cz.W., prawdopodobnie Czesław Wojewódka, którego jednak nie ma w składzie kolegium redakcyjnego.

„… Światowa flota pasażerska (statki liczące ponad 100 miejsc pasażerskich) obejmuje obecnie ponad 250 statków o łącznej pojemności ok. 4 mln BRT. Większość tego tonażu (ok. 1,5 mln BRT) pływa na liniach łączących Europę z Ameryką Płn…”  Jak można przeczytać w tekście, niektóre ze statków zaczęły już wtedy pełnić funkcję zarówno statków pasażerskich, jak i wycieczkowych. Tabelka na drugiej stronie wyszczególnia 20 „największych”. Nie ma wśród nich oczywiście naszego „Batorego”, choć są na liście statki od niego starsze.

Interesujący z dzisiejszej perspektywy jest ostatni akapit: „… W sferze projektów pozostaje jeszcze budowa supertransatlantyków projektowanych przez armatorów amerykańskich. Mają to być statki o pojemności po ok. 90 000 BRT (6 000 miejsc pasażerskich) oraz ok. 110 000 BRT (8 000 miejsc pasażerskich), przystosowane do taniego przewozu pasażerów…”

Miało się wielkie plany!

Pozostając w temacie największych – warto przeczytać informację  dotyczącą nas. „Nowy rekord na Bałtyku – „TITAN” w Gdyni” to opis wcześniejszych gigantów i aktualnego (wówczas) rekordzisty w naszych portach, superzbiornikowca „Titan”, który przywiózł do Polski zboże z Ameryki.

„… Rejs z Baton Rouge i Nowego Orleanu jest jego „dziewiczą” podróżą. Statek ma 47 500 ton nośności, jednakże z powodu małych głębokości przy wejściu na Bałtyk przywiózł niepełny ładunek, „tylko” 42 156 ton pszenicy – pisze autor. I dalej: - O wielkości „Titana” najlepiej powiedzą cyfry – jego długość wynosi 247 metrów, szerokość 32 m, zanurzenie 11,6 m (nasz największy aktualnie statek zbiornikowiec „Karpaty” ma 171 m długości, szerokość 22 m). Napędzany turbinami parowymi o mocy 18 500 KM może on rozwijać szybkość 17 w…”

To wszystko już w 1960 roku!

Marian Krynicki z kolei zajął się szansami życia gospodarczego i kierunkami rozwoju Kołobrzegu. Warto skonfrontować plany z rzeczywistością. Przeczytajcie!

W Aktualnościach również rzeczy bardzo ciekawe, że wymienię tylko „inwazję statków pasażerskich na Gdynię”, wprowadzenie w Szczecinie do służby zbudowanego na Węgrzech  tramwaju wodnego „Margitka”, ciekawe zdjęcia z wodowania transatlantyka „France” i wizji kanadyjskiego „Empress of Canada”, a także relacje z otwarcia w Pradze polskiej wystawy morskiej.

Dla mnie jednak najciekawsza jest informacja o przekształceniu w okręt – muzeum niszczyciela ORP „Burza”, okraszona historycznym już zdjęciem dojścia okrętu do „czasowego” – jak napisano - miejsca postoju przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Jak wiadomo, rzeczy „tymczasowe” trwają najdłużej!

00 lipiec19690

01 lipiec196002 lipiec196003 lipiec1960

04 lipiec1960

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, lipiec 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież