194 / „Polonją” do Nordkapu / „Kościuszko” w Nowej Anglii / O.R.P. „Podhalanin” z nagrodą w strzelaniu
- Post 07 listopad 2021
- Odsłony: 4812
Podwójny, październikowo-listopadowy numer MORZA z 1931 roku zdobi umieszczone na okładce bardzo interesujące zdjęcie portu w Gdyni, przedstawiające Molo Węglowe z „podwójnym łańcuchem ładujących statków”. Autor zdjęcia nieznany, sformułowanie interesujące. Dziś już się tak nie pisze.
Wybrałem z niego w zasadzie tylko jeden duży temat. To artykuł Jerzego Rawicza, zatytułowany „POLONJĄ” DO NORDKAPU. Tak, zgadliście, to jest relacja z podróży wycieczkowej!!! Rejsy wycieczkowe zaczynały się już wtedy, a wychodziły w nie nie żadne obce, tylko nasze własne, polskie transatlantyki. Rejs POLONJI rozpoczął się 18 lipca w Gdyni, do której statek powrócił 2 sierpnia. Kapitanem na „Polonji” był znany nam wszystkim z książek Karola Olgierda Borcharda Znaczy Kapitan, legendarny Mamert Stankiewicz.
Nie była to jedyna wycieczka morska w tamtym roku. Było ich wówczas całkiem sporo. Jedną z nich, być może tę najważniejszą, wspomina MORZE. To wyprawa okrętem „KOŚCIUSZKO” do Stanów Zjednoczonych A.P. (w dniach 29 lipca do 26 sierpnia). Na stronie 14 Komitet Przyjęcia Okrętu przez Polonję w Nowej Angli zamieścił patriotyczne powitanie pierwszego w historii statku pod polską banderą w Bostonie! Kościuszką dowodził w tym rejsie drugi z wielkich, legendarnych bohaterów książek Karola Borchardta - Szaman Morski, kapitan Eustachy Borkowski.
Pomyślcie tylko, wycieczkowce pod polską banderą! Czy te czasy jeszcze kiedykolwiek wrócą? Raczej nie. Można więc tylko powspominać i pomarzyć.
Trzeci, niewielki fragmencik listopadowego MORZA dotyczy zwycięzcy w dorocznym strzelaniu artyleryjskim okrętów Marynarki Wojennej. Puchar przechodni, ufundowany przez warszawski „Express Poranny”, zdobył w 1931 roku O.R.P. „Podhalanin”. MORZE uhonorowało to dwiema fotografiami na dole strony 23.
Pasjonująca lektura, zapraszam!
Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, listopad 2021