18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Wrak ORP GROŹNY

orpgrozny miniatura

W kwietniu 2012 roku Centrum Nurkowe Bestdivers zorganizowało kolejną wyprawę na wraki Bałtyku. Tym razem koncentrowaliśmy się na płytszych wrakach Zatoki Gdańskiej z myślą, że przejrzystość wody będzie w miarę dobra. Temperatura wody nie rozpieszczała. 4-5 stopni dość boleśnie odczuwa się pływając w tzw. mokrym skafandrze tak więc wszyscy uczestnicy pływali w suchych skafandrach. W tym opisie koncentrujemy sie na wraku ORP Groźny.
W Bałtyku zatonęło tysiące różnego rodzaju jednostek pływających. Dziś znanych i dostępnych do nurkowania jest zaledwie kilkadziesiąt wraków. Pozostałe owiane mroczną tajemnicą wciąż czekają na swoich odkrywców. Na moje pytanie: „ Czy wiesz ile jest zatopionych wraków w Bałtyku?” Rozmówca zazwyczaj rozkłada ręce i odpowiada zgadując „ …no nie wiem, kilka tysięcy”. Tymczasem zarejestrowanych jest sto tysięcy pozycji. Jak to mówią Amerykanie…prawdziwe łał !

 

Specyficzne warunki panujące w Bałtyku - małe zasolenie, niska temperatura i słabe nasłonecznienie powodują, że wraki leżące na jego dnie w większości zachowane są w bardzo dobrym stanie. Nie wszystkie ale zdarzają się i takie co wyglądają jakby zatonęły kilka lat temu, a leżą na dnie już kilkaset lat. Z drugiej jednak strony, to tak sprzyjające konserwacji wraków środowisko, sprawia, że nurkowanie w Morzu Bałtyckim należy do wyjątkowo trudnych.
Dlatego też, aby nurkować w tych szczególnych okolicznościach przyrody trzeba być należycie przygotowanym - zarówno w kwestii wyszkolenia, jak i sprzętu. Wielu nurków nurkując na wrakach w ciepłych krajach nie zdawało sobie sprawy, że nurkowanie na naszych rodzimych wrakach to kompletnie inna bajka. Podczas szkolenia zdobywa się wiedzę i praktyczne umiejętności, które zwiększają bezpieczeństwo nurkowania zarówno na wrakach jak i w morzu. Wycinanie z sieci, poręczowanie, nawigacja, konfiguracja sprzętu, a także wiele innych aspektów jest ćwiczone aby przygotować właściwie kandydata do nurkowania w naszych wodach.

Nurkowanie na ORP Groźny przebiegło sprawnie. Nie było prądów, pogoda na powierzchni wręcz idealna. Wrak jest oznaczony boją i w okresie letnim, nie boję się powiedzieć tego stwierdzenia, wręcz olbrzymia ilość nurków nurkuje właśnie na nim. O tej porze roku ze względu na zimną wodę nie było wielu chętnych ale zapaleńcy zawsze się znajdą.
Groźny leży na głębokość 18 m, długość wraku 52 m. Był to duży ścigacz okrętów podwodnych typu BO (ros. bolszoj ochotnik) 122-bis. Został zatopiony przez Marynarkę Wojenną w celach szkoleniowych. Leży w Zatoce Gdańskiej niedaleko Jastarni. Wrak zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych wraków. Dlatego też 10 Maja 2011 postanowiono nad wrakiem postawić boję.

Kilka szczegółów dotyczących tego okrętu.
Przebieg służby:
Duży radziecki ścigacz okrętów podwodnych typu BO 122-bis. W 1957 roku został wraz z innymi siedmioma okrętami wydzierżawiony od ZSRR. 15 grudnia wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej. Początkowy znak burtowy DS-48 (duży ścigacz), zmieniony na 368.
Został zatopiony podczas manewrów na helskim poligonie morskim w 1971 roku. Przez wiele lat ćwiczenia na nim prowadzili płetwonurkowie wojskowi. Kiedy pierwszy raz na nim nurkowałem pod koniec lat dziewięćdziesiątych był jeszcze dobrze zachowanym wrakiem z niewielką ilością osadów dennych w środku. Dziś wygląda to już kompletnie inaczej.

Wymiary:
Długość między pionami Lpp 52,00 m
Szerokość na owrężu 6,40 m
Zanurzenie 2,50 m
Wyporność 350 t
Załoga 55 osób

Napęd:
3 silniki główne o mocy 808 kW (1100 KM)
Prędkość maksymalna 21 węzłów
Ekonomiczna 12 węzłów
Zasięg przy 12 w. 2500 Mm
Zapas paliwa 31,7 ton

Uzbrojenie:
Armata 85 mm
2 armaty plot. 37 mm
3 podwójnie sprzężone wkm 12,7 mm
2 rakietowe miotacze bomb głębinowych
2 rufowe zrzutnie bomb głębinowych
30 bomb głębinowych BMB-1
32 rakietowe bomby głębinowe
18 min morskich wz. 08/39

Głębokości:
Najmniejsza głębokość na wraku 10,7 m
Głębokość na dnie 18,5 m
Nie ma się więc co dziwić, że instruktorzy prowadzą właśnie na tym wraku wiele szkoleń z zakresu nurkowania wrakowego.
Zbyt górnolotne byłoby stwierdzenie, że wrak jest piękny i godny odwiedzenia ale jak ktoś chce nurkować na Bałtyku zazwyczaj i tak zaczyna od tego miejsca.
Gdyby ktoś z czytelników był zainteresowany nurkowaniem na Bałtyku zapraszamy na wyprawy z Centrum Nurkowym Best Divers.
Opracowanie: Rudi Stankiewicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież