15kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Pogłębiarka Rozgwiazda–Nurkowanie 5 Lipca 2012

rozgwiazda miniatura0000034343

Pogłębiarka „Rozgwiazda” – Nurkowanie 5 Lipca 2012
5 Lipca 2012 roku znowu ekipa Best Divers miała okazję zanurkować na pogłębiarce Rozgwiazda.
Tym razem jednak byłem uzbrojony w aparat fotograficzny. Temperatura wody u góry 19 stopni, na dole ok. 8 stopni.

Przejrzystość od 8 przy powierzchni do ok. 18 metrów przy dnie. Kolejny raz wszyscy uczestnicy stwierdzili, ze jest to bardzo ciekawy wrak. Długość około 50 metrów, wysokość czyli dawna szerokość 15 metrów.
Wrak leży stępką do lądu zatem warto tu zanurkować jak słońce jest wysoko. Wówczas lepiej jest doświetlony. Pierwsze nurkowanie robiliśmy o 9.00 rano, drugie ok. 13.00 i wówczas właśnie zaczęły wychodzić ładne zdjęcia. To taka wskazówka dla fotografów.
Kolejny raz na wraku był dość silny prąd (od powierzchni do 15 metrów głębokości). Przy dnie brak lub bardzo słaby. Skuter podwodny bardzo ułatwia nurkowanie w takich warunkach i skutecznie zmniejsza złóżcie powietrza.
Wrak jest przez niewielu nurków odwiedzany, jest naprawdę ciekawy. Najlepszym miejscem są oczywiście ogromne czerpaki (jest ich około 40 sztuk). Naliczyłem 28 ale nie wszystkie są widoczne.
Potężna kotwica w części tylnej tuż przy dnie wydaje się, że za kilka lat będzie w piasku gdyż silne w tym miejscu prądy już naniosły w niektórych miejscach ok. 2 metrów piachu.


Wrak jest interesujący i dość łatwy w nawigacji. Nurkowie zdobywający doświadczenie jak i Ci zaawansowani ze sporym doświadczeniem będą zachwyceni tym miejscem
Polecam kolejny raz i utwierdzam się w przekonaniu, że nie raz jeszcze tu wrócę.

rozgwiazda1

rozgwiazda2

rozgwiazda3

Tekst i zdjęcia podwodne: Rudi Stankiewicz, Best Divers.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież