27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP Arctowski odkrywa tajemnice Bałtyku

nb

Prowadząc badania dna polskiej strefy Bałtyku ORP Arctowski odkrył dwa nieznane dotąd wraki. Wizualizacje zeszłotygodniowego sondażu dna przedstawiają dwa obiekty o długości 35 i 44 metrów.

Od 24 do 28 marca ORP Arctowski wykonywał sondaż Bałtyku realizując zobowiązania Polski w ramach umów międzynarodowych i uzgodnień Komisji Helsińskiej. Jak podkreśla dowódca okrętu kmdr ppor. Artur Grządziel: „Prace te miały na celu zebranie danych batymetrycznych z wyznaczonego akwenu z pełnym pokryciem dna. W wyniku przeprowadzonych prac pomiarowych uzyskaliśmy pełny rozkład głębokości w akwenie o powierzchni 20 mil morskich kwadratowych oraz zidentyfikowaliśmy dwa nowe wraki o długości 35 m i 44 m”, dodaje dowódca okrętu.

nb

Głównym założeniem sondażu dna morskiego jest określenie aktualnej sytuacji batymetrycznej, sprawdzenie żeglowności akwenu, wykrycie i zweryfikowanie wszystkich obiektów stwarzających potencjalne niebezpieczeństwo nawigacyjne. Do sondowania dna wykorzystano echosondę wielowiązkową i sonar holowany wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na zobrazowanie dna w formie graficznej. Na tak wykonanych „zdjęciach” widoczne są nawet sieci rybackie owinięte wokół niektórych części zatopionych wraków.

Wytyczanie tras i torów wodnych jest jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa żeglugi oraz ochrony morza i jego ekosystemów. Dlatego w interesie Polski leży kwestia uporządkowania żeglugi na polskich obszarach morskich. Wyznaczanie zalecanych tras dla statków idących wzdłuż polskiego wybrzeża ma na celu rozdzielenie dwóch przeciwnych strumieni ruchu, lepsze zarządzanie przepływem w pobliżu płytkich wód, a także zachowanie bezpiecznej odległości od obszarów wrażliwych ekologicznie.

nb

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znana szerzej jako Komisja Helsińska powstała jako organ wykonawczy Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, podpisanej w 1974 roku w Helsinkach. W 1992 r. zastąpiona została konwencją o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, która w Polsce weszła życie 17 stycznia 2000 r. i nadal obowiązuje.

Okręt hydrograficzny ORP Arctowski przeznaczony jest do prowadzenia prac sondażowych oraz prac hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych. Swoje zadania wykonuje w ramach zabezpieczenia nawigacyjno-hydrograficznego działań Marynarki Wojennej oraz na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa żeglugi. W ostatnich miesiącach okręt wykonywał także pomiary batymetryczne na akwenie wyznaczonym do przeprowadzenia największego ćwiczenia z zakresu prowadzenia międzynarodowej operacji ratowania załóg okrętów podwodnych pod kryptonimem Dynamic Monarch 2014, które odbędzie się w maju w Polsce. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Artur Grządziel.


fot. archiwum ORP Arctowski
Źródło: 3fo.mw.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież