27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Model holownika ROSOMAK fot1

Rosomak - model holownika Polskiego Ratownictwa Okrętowego

Autorem modelu "ROSOMAK" jest Pan Cezary Szczepanik, budową modeli zajmuję się od 1975 roku. Swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął w modelarni LOK w Bydgoszczy. Później była długa, długa przerwa i 2003 znowu powrócił do swojej pasji. Wszystkie modele, które buduje są redukcyjno-pływające RC.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 7963
kontenerowiec model dla AKADEMII

Model kontenerowca MOL Brawo dla Akademii Morskiej w Gdyni

W Sali Senatu odbyło się uroczyste przekazanie Akademii Morskiej w Gdyni modelu statku ,,MOL Brawo” typ B ufundowanego przez Spółkę MOL (Europe) B.V. Aktu przekazania na ręce JM Rektora prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza dokonał Dyrektor Generalny Reiner Zimbalski. Model powstał w Pakistanie i przypłynął do Gdyni w kontenerze. Mierzy prawie 2 m długości i waży 65 kg. Statek którego model wykonano wybudowany został w 2014r. pływa pod banderą Hong Kongu. Wymiary kontenerowca to 337 x 48m.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 4064
Dar Młodzieży z zapałek

"DAR MŁODZIEŻY" z zapałek

"Darząc wielkim szacunkiem Akademię Morską w Gdyni oraz doceniając renomę jaką cieszy się "Dar Młodzieży" postanowiłem wykonać jego model z zapałek w skali 1:100. Piszę gdyż chciałbym aby Akademia jako armator dowiedziała się o istnieniu takiego modelu...." - tak zaczął swój list do nas pan Błażej Kosmala, załączając równocześnie kilka amatorskich fotografii modelu naszego żaglowca.

Cieszy nas, że "Dar Młodzieży" stanowi wciąż źródło inspiracji dla wszelkiego rodzaju aktywności - zawodowej, artystycznej, czy jak w tym przypadku modelarskiej.

Młody entuzjasta "Daru Młodzieży" pisze do nas w dalszej części listu: "Od dziecka interesowałem się modelarstwem. Kiedy po raz pierwszy w życiu byłem nad morzem wpadł mi do głowy pomysł, że kolejnym modelem będzie statek. Tylko jaki? Chciałem zbudować "Queen Mary" i pobić rekord polski w wielkości statku z zapałek, który wynosi 120 cm. Później pomyślałem, że lepiej będzie jeśli zbuduje jakiś polski statek. Taki, który jest jednym z najbardziej znanych polskich statków. Wtedy właśnie przyszedł mi do głowy "Dar Młodzieży", który według mnie jest najpiękniejszym żaglowcem oraz obok "Daru Pomorza" najbardziej zasłużonym polskim statkiem.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 5661
wielka stocznia w mini skali

Wielka stocznia w mini skali

Warsztaty szkutników, żurawie, cieśle i tracze oraz cztery etapy budowy galeonu - wszystko w miniaturze. W pracowni modelarskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powstała makieta XVII wiecznej stoczni.

Budowa makiety starej stoczni związana jest z przygotowaniami do otwarcia latem tego roku nowej części stałej wystawy "Polacy na morzach świata".

Wykonaną w skali 1:50 makietę będzie można oglądać ze wszystkich stron. Pozwoli to nie tylko na dokładne prześledzenie wszystkich faz budowy galeonu, ale też podziwianie miniaturowych, niezwykle precyzyjnych, elementów makiety. Na planszy znajduje się 150 figurek pracowników stoczni na różnych stanowiskach pracy. Cieśle, powroźnicy, szkutnicy, masztownicy i tracze – wszyscy 3 i pół centymetrowi – są doskonałym przykładem jak wyglądała praca w stoczni w XVII wieku. Ich "wzrost" pozwala na porównanie wielkości budowanych statków oraz ich elementów konstrukcyjnych.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 4219
model pancernika Suvorov

Model pancernika Suvorov typu Borodino

Model (w budowie) pancernika Suvorov typu Borodino. Okręt wybudowano w Petersburgu i po krótkiej służbie we Flocie Bałtyckiej wyruszył na Daleki Wschód jako flagowiec II Eskadry Oceanu Spokojnego. Zatonął wraz z większością załogi w bitwie pod Cuszimą.

Model wykonany z w skali 1/350 na bazie zestawu plastikowego Zviezdy, uzupełniony częściami fototrawiennymi firmy Aber oraz produkcji własnej. Czeka na zamontowanie głównej artylerii - tutaj zaistniała konieczność posłużenia się dedykowanymi do niego lufami kalibru 305 oraz 152 mm firmy Master.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 5448