26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Większość załogi ze Świnoujścia i Szczecina jest "za" strajkiem w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

nb

Większość załogi ze Świnoujścia i Szczecina jest "za" strajkiem w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. W ubiegłym tygodniu w spółce odbyło się referendum w tej sprawie. "Za" protestem opowiedziało się 570 z 670 głosujących pracowników.

Referendum to odpowiedź na plany zarządu firmy, który część załogi chce przenieść do spółek zewnętrznych. Taki los może spotkać blisko 300 z 800 zatrudnionych. Zdaniem związkowców, to początek likwidacji zakładu.

- Wynik referendum jest jasny. Załoga dała zielone światło do strajku. Nie ma jednak żadnych konkretnych terminów protestu. Liczymy na mediację z zarządem. Od ich przebiegu będzie zależało, jak sprawa dalej się potoczy - mówi Jerzy Gerth z Solidarności '80.

Prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Lesław Hnat przyznaje, że jest duża szansa na porozumienie. - Będę apelował o to, abyśmy usiedli do stołu. Wierzę w mądrość grupy i w to, że będziemy mogli prowadzić spokojne i rzeczowe rozmowy, aby zakończyć spór zbiorowy.

Według Arkadiusza Litwińskiego z Platformy Obywatelskiej, sygnał dany przez pracowników Gryfii może odstraszyć potencjalnych kontrahentów stoczni.

- Nawet jeżeli założymy, że wynik referendum jest jakimś zabiegiem taktycznym, który związkowcy będą chcieli wykorzystać w negocjacjach z zarządem firmy, to jest to także komunikat, który nie zachęca inwestorów - tak mówił Litwiński w "Rozmowach pod krawatem".

W 2013 roku Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu i Stocznia Remontowa Gryfia ze Szczecina połączyły się. Większość udziałów w spółce ma należący do Skarbu Państwa fundusz inwestycyjny Mars.

Fot. Wikimedia Commons
Źródło: RADIO SZCZECIN www.radioszczecin.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież