27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowy okręt dla Marynarki Wojennej - Rozmowy z firmami zaplanowano na jesień 2014

nb

Ma być wyposażony w magazyny na 1500 ton paliwa i 200 ton wody oraz mieć warsztat umożliwiający udzielenie pomocy technicznej innym okrętom. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprasza do dialogu technicznego stocznie zainteresowane zbudowaniem dla Marynarki Wojennej RP nowego zbiornikowca paliwowego. Rozmowy z firmami zaplanowano na jesień.

Marynarka Wojenna RP ma dwa zbiornikowce paliwowe. Wprowadzony do służby w 1991 roku ORP „Bałtyk” (projekt ZP1200) oraz Z-8 (projekt B199), na którym banderę podniesiono w 1970 roku. Drugi okręt, z racji wieku i stanu technicznego, za kilka lat trzeba będzie wycofać ze służby. Dlatego MON rozpoczęło procedurę zakupu nowej jednostki tego typu.

– Ponieważ Marynarka Wojenna RP ma otrzymać w najbliższych latach niszczyciele min i okręty patrolowe, musi mieć również dla nich nowe jednostki logistyczne, w tym m.in. zbiornikowiec paliwowy – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Pierwszym etapem jest rozpoznanie rynku, czyli zebranie informacji o aktualnej ofercie krajowych i zagranicznych stoczni. Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił firmy do składania informacji na temat oferowanych przez nie zbiornikowców. Na zgłoszenia wojsko czeka do końca sierpnia. Dialog techniczny z wybranymi producentami zaplanowano na październik i listopad.

Jaki ma być nowy zbiornikowiec dla marynarki? Inspektorat Uzbrojenia MON nie określił, jaką wyporność i jakie wymiary ma mieć okręt. Nie podano również oczekiwań w zakresie napędu – poza tym, że musi on zapewnić prędkość ekonomiczną 16 węzłów. Podano za to dość szczegółowo listę funkcjonalności, jakich spełnienia oczekuje Marynarka Wojenna.

Jednostka, mająca dostarczać naszej i sojuszniczej flocie paliwo i wodę oraz w ograniczonym stopniu amunicję i żywność, ma posiadać magazyny, w których zmieści się 1500 ton paliwa, 200 ton wody. Musi mieć miejsce na trzy 20-stopowe kontenery – dwa chłodnicze na żywność i jeden na uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy. Jeśli chodzi o system przekazywania paliw, to obsługujące go pompy (zaplanowano dwie) mają mieć wydajność 150 metrów sześciennych na godzinę.

Nowy zbiornikowiec, który ma operować w rejonie Morza Bałtyckiego i Północnego, wyposażony zostanie jedynie w cztery stanowiska z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi WKM-Bm 12,7-mm na podstawach słupkowych.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na dostawę zbiornikowca ani w którym roku nowa jednostka wejdzie do służby.

Cały artykuł dostępny pod tym linkiem

Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: polska-zbrojna.pl / Krzysztof Wilewski

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież