Aktualności

BALTOPS 2012 faza morska

W poniedziałek, 4 czerwca 2012 roku rozpoczyna się faza morska manewrów BALTOPS 2012. Ponad 30 okrętów, samolotów i śmigłowców z 12 państw rozpocznie praktyczne działania na morzu. Manewry potrwają dwa tygodnie

i zakończą się w Kilonii.
Wyjście okrętów z portu w Gdyni zaplanowano w godzinach od 08:00 do 14:00.

Ze scenariusza ćwiczenia:
…Krach ekonomiczny uderzył w państwa akwenu morza „Blue Sea”. Rosnące bezrobocie i niezadowolenie społeczne prowadzi do antyrządowych wystąpień i protestów. Jednocześnie wskutek destabilizacji ekonomicznej rośnie przestępczość, dochodzi do aktów piractwa, uaktywniają się grupy terrorystyczne, pojawiają się nielegalne transporty broni. Zagrożony jest transport morski i swoboda żeglugi. Dochodzi do sporów wokół granic morskich i drastycznego pogorszenia sytuacji humanitarnej. W obliczu takiej sytuacji ONZ przyjmuje rezolucję wzywającą państwa regionu do zażegnania kryzysu. Sytuacja się jednak pogarsza i Narody Zjednoczone decydują o sformowaniu międzynarodowych sił stabilizacyjnych, których trzon mają stanowić zespoły okrętów. Mają one doprowadzić do stabilizacji w akwenie morza „Blue Sea” i stworzyć warunki do dialogu politycznego…

 

Z powyższym scenariuszem (dotyczy fikcyjnych państw i jest jedynie „tłem” do działań praktycznych) zmierzą się siły uczestniczące w ćwiczeniu BALTOPS 2012. Głównym zadaniem międzynarodowych sił stabilizacyjnych będzie prowadzenie operacji morskich w celu zapewnienia swobody żeglugi (tzw. freedom of movement) i przywrócenia bezpiecznego ruchu jednostek w obszarze morza „Blue Sea”. W tym celu okręty będą monitorować i kontrolować żeglugę, aby nie dopuścić do nielegalnych dostaw broni. Mają zapewnić bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych i kontrolę przestrzeni powietrznej. Będą prowadzić operacje embarga, antypirackie i antyterrorystyczne.

W ramach grup taktycznych ćwiczenia operować będą jednostki polskiej Marynarki Wojennej: 3 trałowce (ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”), dwa okręty transportowo-minowe (ORP „Kraków” i ORP „Poznań”), śmigłowiec Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy „Bryza”. Załogi polskich okrętów będą uczestniczyć w działaniach antyterrorystycznych i antypirackich, prowadzić obronę przeciwlotniczą, akcje ratownicze oraz udzielać pomocy uszkodzonym jednostkom. Trałowce będą prowadzić trałowania min i wytyczać bezpieczne tory wodne dla bezpieczeństwa żeglugi jednostek transportowych i bojowych. Okręty transportowo-minowe będą transportować jednostki piechoty morskiej i przeprowadzą desant na nieprzygotowanym brzegu. Zadanie poszukiwania i wykrywania wrogiego okrętu podwodnego otrzyma natomiast załoga polskiego śmigłowca Mi-14PŁ, a zadania patrolowo-rozpoznawcze wykonywać będzie samolot „Bryza” 1R.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Polska MW uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty. W tym roku w ćwiczeniu uczestniczą: Dania, Estonia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 - SNMCMG-1). W roli obserwatora w ćwiczeniu bierze udział Gruzja.


Źródło: oficjalny serwis Baltops 2012 baltops.mw.mil.pl

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież