26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

XIV Zjazd Kaszubów SOPOT 2012

Sopot był gospodarzem XIV Zjazdu Kaszubów. W spotkaniu wzięło udział kilka tysięcy osób.
Zjazd Kaszubów to coroczne plenerowe spotkanie, podczas którego można usłyszeć kaszubską muzykę. Co roku zjazd odbywa się w innym miejscu.
Zjazdy Kaszubów z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczestników i co roku cieszymy się z tego, że możemy być razem. Osoby patrzące na Kaszuby z zewnątrz mówią nam często, że Kaszuby są pięknym regionem dynamicznie rozwijającym się, a Kaszubi postrzegani są często jako ambitni, pracowici ludzie emanujący entuzjazmem i nie bojący się wyzwań.

 

W tym roku zjazd odbył się w Sopocie, bo właśnie to miasto na początku XX w. dzięki rodzącemu się i kształtującemu środowisku inteligencji kaszubskiej stało się ważnym ośrodkiem ruchu młodokaszubskiego – nowoczesnego nurtu ruchu kaszubskiego rozwijającego swój program w duchu jak najbardziej wówczas europejskich tendencji. Młodokaszubi (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło rok 2012 Rokiem Młodokaszubów) zmierzali do upodmiotowienia Kaszubów i emancypacji rodzimej kultury i języka. Dążyli do wyzwolenia się z ram stereotypowego myślenia o Kaszubach (często też samych Kaszubów) jako o ludzie kaszubskim – ciemnym, upartym i krnąbrnym. To właśnie w 1913 r. w Sopocie dr Aleksander Majkowski utworzył pierwsze w historii Muzeum Kaszubsko-Pomorskie (przy dzisiejszej ul. Bohaterów Monte Cassino 22) i w tym mieście przez lata żyli oraz tworzyli tak wybitni Kaszubi i miłośnicy kaszubszczyzny jak: Marian Mokwa (honorowy obywatel Sopotu rodem spod Karsina, najwybitniejszy polski marynista), Fryderyk Lorentz (autor m.in. Gramatyki kaszubskiej «1919»), ks. Franciszek Grucza (m.in. tłumacz Nowego Testamentu z wulgaty na język kaszubski) i wielu innych. Warto o tych zdarzeniach i ludziach współczesnym mieszkańcom Pomorza przypomnieć przy okazji Zjazdu.

Odwoływanie się do młodokaszubów, którzy patrzyli na sprawy kaszubskie szeroko, a nie tylko jak na lokalny koloryt, może współczesnych twórców literatury, muzyki, malarstwa, rzeźby, teoretyków regionalizmu zainspirować do podejmowania nowych i ciekawych wątków, które na pewno przyczynią się do rozwoju kaszubszczyzny.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież