27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

DZIEŃ MORSKI GDYNI

dzien morski w gdyni

Kuter rakietowy ORP „GDYNIA”, jest kolejnym okrętem Marynarki Wojennej, którego wizerunek zdobi 2-złotową monetę Narodowego Banku Polskiego. Uroczyste „wodowanie” i „chrzest” nowej monety odbędzie się w sobotę, 16 marca, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. W związku z tym wydarzeniem miasto Gdynia, Marynarka Wojenna i Narodowy Bank Polski organizują „Dzień Morski”. Będą konkursy, wystawy, giełda morska, wymiana monet czy spacery z przewodnikiem 

 

. Będzie można także zobaczyć jeden z najnowocześniejszych współczesnych okrętów rakietowych ORP „Piorun”.
Uroczystość „wodowania” i „chrztu” nowej monety rozpocznie się w sobotę, 16 marca, o godzinie 09:30, na pokładzie niszczyciela ORP.

imagecr

„Błyskawica” (Gdynia, Nabrzeże Pomorskie). Podczas uroczystości przedstawiona zostanie sylwetka okrętu – kutra rakietowego ORP GDYNIA – jego historia i zasługi dla Marynarki Wojennej. Symboliczne „wodowanie” nowej monety polegać będzie na odsłonięciu makiety monety o 2-metrowej średnicy. „Chrzest” będzie natomiast polegał na skropieniu jej wodą morską. Dokonanie aktu wodowania i chrztu nowej monety jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru. W uroczystości wodowania weźmie udział m.in. dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, przedstawiciel Samorządu Miasta Gdyni, przedstawiciel Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz byli dowódcy i członkowie załogi kutra rakietowego ORP GDYNIA, a także „córka” okrętu. Z chwilą, kiedy z ORP „Błyskawica” zostanie oddany salut armatni (ok. godz. 10:00) rozpocznie się wymiana monet w punkcie przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Każdy będzie mógł stać się posiadaczem nowej 2-złotówki z wizerunkiem kutra rakietowego ORP GDYNIA. O godzinie 11:20, przed okrętem muzeum ORP „Błyskawica” będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojenne, po którym wystąpi chór Akademii Marynarki Wojennej i zaprezentuje się grupa mimów.
O godzinie 10:00 w Centrum Gemini rozpocznie się także giełda morska kolekcjonerów marynistyki, pamiątek morskich i gdyńskich, pocztówek, fotografii i shiploverów. Dla wszystkich chętnych odbędzie się także spacer z przewodnikiem szlakiem Legendy Morskiej Gdyni, z udziałem postaci historycznych (start przy Miejskiej Informacji ul. 10 Lutego 24 o godzinie 11:15). Dla miłośników filmów w Klubie MW Riwiera odbędzie się wieczór filmowy, podczas którego będzie można m.in. zobaczyć pokaz filmu przedwojennego "Rapsodia Bałtyku" (początek o godzinie 18:00, ul. Zawiszy Czarnego 1A).
Od godziny 11:00 nieodpłatnie zostanie udostępnione do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej, okręt-muzeum ORP „Błyskawica” oraz współczesny okręt rakietowy ORP „Piorun”, który cumować będzie w basenie Prezydenta. Będzie można także zobaczyć wystawy fotograficzne: w Muzeum MW (ul. Zawiszy Czarnego 1B) otwarta zostanie wystawa poświęcona kutrom rakietowym projektu 205, do którego projektu należał właśnie ORP GDYNIA, a w Miejskiej Informacji w Gdyni (ul. 10 lutego 24) wystawa przedstawiająca zdjęcia współczesnej MW autorstwa Mariana Kluczyńskiego, który od 40 lat „zapisuje w obiektywie” najważniejsze wydarzenia z działań polskiej floty. Na kolekcjonerów czekać będzie okolicznościowa pocztówka oraz pieczęć okrętowa, nawiązujące do kutra rakietowego ORP GDYNIA oraz miasta Gdynia. Pocztówki i pieczęć będą dostępne w czterech miejscach: w Muzeum Marynarki Wojennej, na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”, w Centrum Gemini podczas giełdy morskiej oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej.
„Wodowanie” to inaczej marynarska promocja przedmiotów związanych z Marynarką Wojenną. Termin „wodowanie” może być przypisany promocji m.in. książek o tematyce morskiej i tych, których autorami są ludzie związani z morzem. Od 2012 roku „wodowane” są także monety Narodowego Banku Polskiego z sylwetkami okrętów. Nowa moneta z wizerunkiem kutra rakietowego ORP GDYNIA jest pierwszą z czterech tegorocznych 2-złotówek zaplanowanych do emisji, z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Dotychczas, w 2012 roku ukazały się cztery monety z wizerunkami historycznych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Były to w kolejności emisji: niszczyciel ORP BŁYSKAWICA, wojenny okręt podwodny ORP ORZEŁ, lekki krążownik ORP DRAGON oraz niszczyciel ORP PIORUN.
Kuter rakietowy projektu 205 ORP „Gdynia” służył pod biało-czerwoną banderą od 1965 do 1989 roku. Był trzecim okrętem tego typu, który zasilił potencjał polskiej floty. Został zbudowany na terenie b. ZSRR w stoczni rzecznej w Rybińsku na rzece Wołdze. Wyposażony był m.in. w 4 wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych i 2 armaty 30 mm. Rozwijał prędkość 40 węzłów (niemalże 80km/h). 11 września 1965 roku w mieście Hel na ORP Gdynia podniesiona została polska bandera wojenna, po czym okręt został wcielony do służby w 3 dywizjonie kutrów torpedowych 3 Brygady Kutrów Torpedowych. Następnie, od 1971 roku, po zmianach organizacyjnych w Marynarce Wojennej jednostka weszła w skład 2 dywizjonu kutrów rakietowo-torpedowych 3 Flotylli Okrętów. 15 listopada 1989 roku ORP Gdynia zakończył służbę w polskiej flocie i po demontażu uzbrojenia rakietowego został przekazany do Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki okrętom projektu 205, do których należał ORP Gdynia, Marynarka Wojenna RP dokonała skoku technologicznego, niejako „przechodząc” z uzbrojenia artyleryjskiego na rakietowe. Okrętem ORP „Gdynia” dowodziło łącznie 8 oficerów: por. mar. Romuald Andrzej Waga, kpt. mar. Jan Dziżyński, kpt. mar. Henryk Grunert, por. mar. Ryszard Łukasik, por. mar. Maciej Drogosiewicz, por. mar. Zenon Jakubowski, ppor. mar. Szczepan Halarewicz i por. mar. Jacek Choczyński. Dwóch z nich (ś.p. admirał Romuald Andrzej Waga i admirał floty Ryszard Łukasik) zostali później dowódcami Marynarki Wojennej RP. ORP „Gdynia” to prawdopodobnie jedyny okręt w historii Marynarki Wojennej, który ma „córkę” – w 1974 roku w poczet załogi okrętu przyjęta została wówczas 11-letnia osierocona dziewczynka, którą opiekowali się dziadkowie. Załoga okrętu zobowiązała się wówczas do udzielenia jej pomocy aż do osiągnięcia przez nią pełnoletniości.

broszurka Gdynia

orpgdynia

ORP GDYNIA - okręt zbudowany w Stoczni Rzecznej w Rybińsku na terenie byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Był trzecim z trzynastu okrętów tego typu w Polsce. Do służby w 3 dywizjonie kutrów torpedowych 3 Brygady Kutrów Torpedowych w Gdyni wszedł 7 września 1965 roku. Od 1971 roku znajdował się w składzie 2 dywizjonu Kutrów Rakietowo-Torpedowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Został skreślony z listy floty 15 listopada 1989 roku. Miał numer burtowy 423, a imię nosił od miasta Gdyni.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież