26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Władze lokalne upominają się o dostęp do miarodajnych danych w sektorze rybołówstwa

JAS 99 JASTARNIA

Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie rybołówstwem wymaga podejmowania decyzji w oparciu o solidne podstawy. Europejski Komitet Regionów (KR) w opinii dotyczącej gromadzenia danych w sektorze rybołówstwa , przyjętej 10 lutego na sesji plenarnej, podkreśla kluczowe znaczenie swobodnego dostępu do zgromadzonych danych oraz lepszego uwzględnienia potrzeb samorządów lokalnych i regionalnych.

"W wielu regionach rybołówstwo to często podstawowe miejsce pracy dla ich mieszkańców. Dotyczy to także sektora przetwórstwa rybnego, który koncentruje się w pobliżu dostaw surowca i zapewnia często znacznie większe zatrudnienie niż sektor połowowy. Należy pamiętać tez, iż rybołówstwo to historia i kultura związana z wielowiekowym wykonywaniem rybołówstwa, to także element krajobrazu i atrakcja turystyczna” zauważa Olgierd Geblewicz (PL/EPP), marszałek województwa zachodniopomorskiego, autor powyższej opinii.

Ustanowienie unijnych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystania w sektorze rybołówstwa jest istotnym elementem ustanawiania wspólnej polityki rybołówstwa na poziomie regionalnym. Wprowadzenie poprawek do wniosku Komisji , zakładających konsultacje także z samorządami w regionach, w których rybołówstwo odgrywa ważną role, pozwoli samorządom na podejmowanie świadomych decyzji.

Aby kształtować długoterminową politykę i efektywnie zarządzać sektorem rybołówstwa samorządy muszą opierać się na danych i doradztwie naukowym. Holistyczne podejście do rybołówstwa pozwoli na nienaruszenie równowagi ekosystemu morskiego i unikniecie nieodwracalnych w skutkach konsekwencji.

Opinia marszałka Geblewicza podkreśla ponadto znaczenie gromadzenia danych do celów jakościowej i ilościowej analizy niebieskiej gospodarki, a także konieczność przedstawiania danych w formacie, który mógłby być wykorzystywany przez samorządy lokalne i regionalne.

Podkreśla również znaczenie danych społeczno-gospodarczych w rybołówstwie i akwakulturze, które w perspektywie średnioterminowej mogą przyczynić się do zharmonizowania i poprawy przepisów socjalnych w tych sektorach a także zapewnić nowe możliwości w zakresie tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego na obszarach przybrzeżnych.

Szacuje się, że każde euro zainwestowane w gromadzenie danych oraz monitorowanie i wdrażanie prawa w dziedzinie rybołówstwa ma potencjał zwrócenia się dziesięciokrotnie.

W całej Unii europejskiej sektor przetwórstwa rybnego zatrudnia 116 tys. osób zaś sektor akwakultury około 85 tys. pracowników. W branży rybołówstwa w samej Hiszpanii zatrudniona jest jedna czwarta pracowników w całej UE, a cztery kraje o najwyższym poziomie zatrudnienia (Hiszpania, Włochy, Portugalia i Grecja) stanowią około 70%.

Wspólna polityka rybołówstwa

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) jest zbiorem zasad dotyczących zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Celem WPRyb jest zagwarantowanie, że rybołówstwo i akwakultura będą ekologicznie, gospodarczo i społecznie zrównoważone i że będą źródłem zdrowej żywności dla obywateli UE. Jej kolejnym celem jest wspieranie dynamicznego rozwoju sektora rybołówstwa i zapewnienie społecznościom rybackim odpowiedniego poziomu życia. Zgodnie z założeniami polityki rybołówstwa w latach 2015 – 2020 należy ustalić limity połowowe, które w sposób trwały będą chronić zasoby ryb w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie reforma zmienia sam sposób zarządzania polityką rybołówstwa, dając państwom UE możliwość większej kontroli na poziomie krajowym i regionalnym.

Europejski Komitet Regionów

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych w proces decyzyjny UE oraz informowanie ich o strategiach politycznych UE. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zasięgają opinii Komitetu w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Aby zasiadać w Europejskim Komitecie Regionów, każdy z jego 350 członków i 350 zastępców członków musi posiadać mandat wyborczy lub być politycznie odpowiedzialny przed wybranym zgromadzeniem w swoim regionie lub mieście.


Fot. NB
Źródło: cor.europa.eu

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież