Aktualności

ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraca do kraju

ORP Kontradmiral Xawery Czernicki 511

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do Portu Wojennego w Świnoujściu w poniedziałek 10 lipca.Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do Portu Wojennego w Świnoujściu w poniedziałek 10 lipca.
W poniedziałek 10 lipca o godzinie 13.00 w Porcie Wojennym w Świnoujściu będzie miała miejsce uroczystość powitania okrętu. W czasie 186 dniowej misji marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 135 dni spędzili w morzu realizując zadania zespołu i uczestnicząc w międzynarodowych manewrach, pokonując łącznie ponad 14 tysięcy mil morskich.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa, na wniosek Rady Ministrów, 29 grudnia 2016 roku wydał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017 w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Grupa 2 w działaniach na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim, w okresie od 1 stycznia do 6 lipca 2017 roku. Zgodnie z postanowieniem kontyngent liczył 70 żołnierzy. Jego strukturę stanowiło dowództwo, sztab oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z załogą. Szeregi PKW zasili specjaliści wielu jednostek: Dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców, 13 Dywizjonu Trałowców, 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, Komendy Portu Wojennego Świnoujście, Dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzącego w skład 3 Flotylli Okrętów, Brygady Lotnictwa MW oraz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Dowódcą PKW Czernicki i jednocześnie pierwszym polskim oficerem, któremu powierzono dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 w rejonie Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego został kmdr por. Aleksander Urbanowicz. 5 stycznia Czernicki opuścił macierzysty port w Świnoujściu i skierowany został do rejonu działania SNMCMG2 gdzie objął dowodzenie międzynarodowym zespołem okrętów sił obrony przeciwminowej.

Przez pół roku, w różnych okresach, w skład dowodzonego przez Polaków zespołu weszło siedem okrętów z Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Turcji oraz Włoch. Ponad 72% czasu misji marynarze PKW Czernicki spędzili na morzu, realizując zadania w składzie SNMCMG2 oraz doskonaląc swoje umiejętności w ramach ćwiczeń z jednostkami  marynarek wojennych Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Francji, Grecji, Malty, Portugalii i Ukrainy. Najważniejsze z nich to międzynarodowe manewry na Morzu Czarnym pod kryptonimem Posejdon, których organizatorem była Rumunia, następnie ćwiczenie greckiej marynarki Ariadne na Morzu Egejskim, manewry włoskiej floty Mare Aperto na Morzu Śródziemnym, czy wreszcie dwa ćwiczenia hiszpańskiej marynarki pod kryptonimami Spanish Minex i Spanish Flotex. Te ostatnie rozpoczęły się na Morzu Alborańskim a skończyły na Atlantyku.

W trakcie misji Czernicki odwiedził także 20 portów w 9 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład Marynarki Wojennej RP w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu morskiego akwenach. Podczas wizyt w portach okręt gościł na swoim pokładzie ambasadorów, konsuli, konsuli honorowych, zagranicznych dyplomatów oraz liczną Polonię, w tym uczniów polskich szkół w Grecji, na Malcie czy w Hiszpanii. Marynarze PKW odwiedzili także wiele miejsc pamięci poświęconych polskim żołnierzom poległym w walce o wolność z dala od ojczyzny. 
Podczas misji, po raz pierwszy w historii, praktykę w Polskim Kontyngencie Wojskowym odbyła trójka podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Dzięki niej mieli okazję zdobyć praktyczną wiedzę i doświadczenie w środowisku międzynarodowym, niezwykle cenne w trakcie przyszłej służby na morzu.

Fot. Łukasz Pacholski

Źródło: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież