26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Oceanograf-budowa nowej jednostki dla Uniwersytetu Gdańskiego

oceanograf aktual2013 nb

Nowo budowana przez konsorcjum Stocznia Remontowa „NAUTA” S.A. i CRIST S.A., pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków S.A., jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego to specjalistyczny statek naukowo-badawczy do interdyscyplinarnych badań morza oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Katamaran jest jednostką prototypową pod względem przydatności dla badań naukowych z wielu dziedzin i specjalności. Będzie też pierwszym tak specjalistycznym statkiem naukowo-badawczym pływającym dla polskiego armatora, czyli Uniwersytetu Gdańskiego.

 Fundusze na budowę jednostki, w wysokości 36 milionów złotych, przyznało Instytutowi Oceanografii UG Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sierpniu 2011 roku.

Uroczystość położenia stępki pod budowę nowego statku odbyła się 9 maja 2013 roku na terenie stoczni S.R. Nauta w Gdyni.

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie nowego statku dla rozwoju naukowego Uniwersytetu Gdańskiego i dodał, że ostatnie lata to najlepszy czas dla rozwoju infrastruktury uczelni wyższych w Polsce.

Dr hab. Jacek Guliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodał, że budowa tak nowoczesnego statku dla Uniwersytetu Gdańskiego jest możliwa dzięki wysokim naukowo-badawczym notowaniom Wydziału Oceanografii i Geografii.

Z kolei Prezydent Miasta Gdyni drWojciech Szczurek zauważył, że budowa nowego statku dla UG to przykład dobrze wykorzystanej współpracy w obszarze państwa, samorządu, nauki i przedsiębiorstw i wyraził nadzieję, ze tak nowoczesna jednostka przysłuży się również wdrożeniom badań w gospodarce.

Dyrektor Stoczni Remontowej Nauta S.A. Andrzej Szwarc zauważył że obecnie to najnowocześniejsza jednostka naukowo-badawcza, która będzie pływała dla polskiego armatora, czyli Uniwersytetu Gdańskiego i projekt już stał się wzorcem dla innych uczelni europejskich, które wyraziły zainteresowanie podobną jednostką.

O szerokich możliwościach wykorzystania nowego statku przez Uniwersytet Gdański opowiedzieli prof. Adam Latała zastępca Dyrektora ds. naukowych Instytutu Oceanografii UG oraz prof. Natalia Gorska, Dyrektor Instytutu.

Budowany dla Uniwersytetu Gdańskiego katamaran będzie przystosowany do prowadzenia specjalistycznych interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego (m.in. dna morskiego, batymetrycznych, magnetyczno-sejsmoakustycznych, geologicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych) oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych. Jednostka zostanie wyposażona w urządzenia pokładowe, pomiarowe i badawcze, stanowisko do badań gazów i aerozoli, komory chłodnicze i termostatyzowane, a także laboratoria dopasowane do potrzeb naukowców i studentów. Na statku będzie nowoczesna, wyposażona w komputery i multimedia sala dydaktyczna. Na pokładach, na czas rejsu, będzie też możliwość montowania kontenerów laboratoryjnych.

Nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, który zastąpi obecną, wysłużoną już jednostkę, będzie katamaranem o długości całkowitej 40 m, szerokości 14 m. Wysokość boczna statku wyniesie 3,80 m, zaś wysokość do pokładu górnego 6,55 m. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów zaś maksymalna będzie o 2 węzły większa. Będzie on zasilany przez 4 zespoły prądotwórcze o łącznej mocy około 1300 kW. Będą one napędzały zarówno 2 rufowe pędniki azymutalne oraz 2 dziobowe pędniki typu PUMP-JET, jak również wszystkie mechanizmy statkowe.

Dzięki konstrukcji kadłuba typu katamaran, kąt przechyłu statku wynosić będzie około 15 stopni, co dla jednostek jednokadłubowych nie jest możliwe. Ta cecha katamaranów jest niezwykle korzystna dla przeprowadzania badań na morzu, gdzie każdy niepożądany ruch statku może zakłócić prowadzone pomiary. Na statku zostanie zainstalowany system DP1 zapewniający utrzymanie jednostki na pozycji przy stanie wiatru i morza na poziomie 4 stopni w skali Beauforta.

Statek będzie mógł zabierać na pokład maksymalnie 20 osób. Rejonem pływania jednostki będzie Morze Bałtyckie, lecz nie wyklucza się rejsów w inne rejony. Zasięg przy prędkości ekonomicznej wyniesie 2500 Mm, a autonomiczność żeglugi to 21 dni. Portem macierzystym jednostki będzie Gdynia.

Statek będzie również przystosowany do połowów ryb. W tym celu na otwartym rufowym pokładzie roboczym zostaną zainstalowane urządzenia umożliwiające połów, zaś w kadłubie zostaną zamocowane wciągarki trałowe. Przewidziano też magazyn ryb wyposażony w wytwornicę lodu. Pokład roboczy dostosowany będzie również do przewozu kontenera z pojazdem podwodnym ROV, który będzie zabierany w rejs jeżeli dany program badań będzie tego wymagał.

Przy tak bogatym wyposażeniu pokładowym, połowowym i badawczym na jednostce zostanie również zapewniony wysoki standard socjalny, rzadko spotykany na tego typu jednostkach. Na statku będzie 9 kabin dwuosobowych, 1 jednoosobowa kabina dla kierownika rejsu, kabina i salon kapitana, sala gimnastyczna, kuchnia, mesa, pentra, pralnia z suszarnią oraz magazyny prowiantowe. Wszystkie kabiny mieszkalne wyposażone będą w bloki sanitarne oraz monitory połączone z siecią komputerową.

W przetargu realizowanym w systemie „zaprojektuj i zbuduj” wybrano konsorcjum: Stocznia Remontowa „NAUTA” S.A. i CRIST S.A. Kwota dotacji z MNiSW pokryje w całości koszt budowy statku i jego częściowe wyposażenie aparaturę badawczą.

Zakończenie budowy statku zaplanowano na wiosnę 2014 roku.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #1 Antoni Dubowicz 2013-05-11 13:28
Z informacji, ktore sa dostepne zapowiada sie, ze bedzie to chluba naszych stoczni i duma naszych oceanografow. Zalozenia ogolne troszke przypominaja statek badawczy Instytutu Morskiego r/v "IMOR". Doswiadczenia szesciu, prawie juz siedmiu lat eksploatacji Imora moglyby byc cenna wskazowka przy projektowaniu nowego "Oceanografa". Mam nadzieje, ze sie tak stalo. Ostatecznie Stocznia Damen w Gdyni, ktora Imora zbudowala, lezy o krok od obecnych terenow Nauty. Ich bezposrednim sasiadem jest rowniez gdynski oddzial Crista. Wiec chyba panowie projektanci rozmawiaja ze soba? Tak bym chcial, aby byl to ze wszech miar udany statek!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież