27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

TARCZA PRZECIWMINOWA ZNOWU W AKCJI

nb3748658346368734969

Dziś, o godzinie 10:00, z portu wojennego w Gdyni wyszły w morze dwa okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO: okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz estoński niszczyciel min ENS „Admiral Cowan”. W najbliższych miesiącach Zespół będzie prowadził operacje przeciwminowe i weźmie udział w wielonarodowych ćwiczeniach na Bałtyku. Do Zespołu dołączą jeszcze 4 niszczyciele min z Belgii, Holandii, Niemiec i Norwegii.

Pod polskim dowództwem znajdą się niszczyciele min: belgijski BNS „Narcis”, estoński ENS „Admiral Cowan”, holenderski HNLMS „Makkum”, niemiecki FGS „Dillingen”, norweski HNOMS „Rauma”. Zespół odwiedzi porty Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i w Szwecji. Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi.

Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1 w styczniu tego roku. Okrętem dowodzenia został ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany jest międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu został komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1. Od 17 stycznia okręty Zespołu odwiedził 15 portów w 9 państwach: Neustadt, Lubeka (Niemcy), Den Helder (Holandia), Zeebrugge, Ostenda (Belgia), Cork (Irlandia), Liverpool, Glasgow i Belfast (Wielka Brytania), Thorshavn (Wyspy Owcze), Reykjavik (Islandia), Stavanger (Norwegia), Kopenhaga i Roenne (Dania) oraz Kilonia (Niemcy). Przez ponad pięć miesięcy misji Zespół dowodzony przez oficera polskiej Marynarki Wojennej odbył m.in. szkolenie w niemieckim Morskim Centrum Walki o Żywotność Okrętu, w belgijskim ośrodku egzaminacyjnym MOST (MCM Operational Sea Test). W ramach dwutygodniowej operacji bojowej pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” na Morzu Północnym, odnalazł, zidentyfikował i zneutralizował 1 minę morską i 7 bomb lotniczych zawierających łącznie ponad dwie tony ładunku wybuchowego.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni funkcję okrętu dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO po raz drugi. Trzy lata temu w styczniu 2010 roku, po raz pierwszy stanął na czele SNMCMG1, w którym operował przez półtora roku. Okręt prowadził działania na Morzu Bałtyckim, Północnym, Norweskim, Śródziemnym i Ocenie Atlantyckim. Przez cały 2010 rok z pokładu jednostki Zespołem dowodził polski dowódca i sztab. W tym czasie okręty SNMCMG1 przeprowadziły 5 operacji bojowych niszczenia materiałów wybuchowych spoczywających na dnie Morza Północnego i Bałtyckiego, podczas których zniszczono 35 różnego rodzaju materiałów wybuchowych o łącznej masie ponad 12 ton. Okręty brały także udział w 7 międzynarodowych ćwiczeniach na morzu. W grudniu 2010 roku polska jednostka powróciła do Świnoujścia, aby odtworzyć gotowość do dalszych działań w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego i sformować nową załogę. Wtedy to polski dowódca i sztab przekazali dowodzenie Zespołem marynarzom z belgijskiej i holenderskiej Marynarki Wojennej. Od tego czasu, tj. od stycznia 2011 roku, do czerwca 2011 roku, pod flagą NATO polski okręt uczestniczył w 4 międzynarodowych manewrach morskich oraz w operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Active Endeavour”. Przez półtora roku operowania w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego „Czernicki” przebył 35 000 mil morskich (ponad 1,5 razy okrążył Ziemię).
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu wojennego NATO oraz światowe standardy, stawiane jednostkom pływającym. Wyposażony jest w najnowsze systemy łączności i dowodzenia pozwalające na sprawowanie kontroli nad zespołami okrętowymi prowadzącymi skomplikowane zadania przeciwminowe. Zintegrowany system informacji na okręcie pozwala na monitoring ruchu jednostek na wszystkich akwenach. Okręt może ponadto operować na każdym akwenie naszego globu jako okręt dowodzenia, a także jednostka wsparcia logistycznego. „Czernicki” ma możliwość zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję oraz prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” na Zatoce Perskiej.

Źródło: Marynarka Wojenna RP

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież