26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowy dowódca okrętu ORP „KRAKÓW".

NB

Wczoraj, w poniedziałek 16 grudnia, w świnoujskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość objęcia dowodzenia okrętem transportowo–minowym ORP „KRAKÓW”. Nowym dowódcą „Krakowa” został kapitan marynarki Grzegorz MARSZAŁEK.

Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu odbyła się w obecności załogi. W jej trakcie komandor porucznik Grzegorz OKULJAR - dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych wręczył nowemu dowódcy „Znak Dowódcy Okrętu” – symbol sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą.

Znak ten powiewać będzie na maszcie okrętu przez cały okres dowodzenia „Krakowem” przez kapitana marynarki Grzegorza MARSZAŁKA. Podczas uroczystości, nowy dowódca otrzymał także „Odznakę Dowódcy Okrętu”. Od dnia dzisiejszego ma on prawo nosić ją na mundurze aż do końca swojej służby wojskowej.

Kpt. mar. Grzegorz MARSZAŁEK rozpoczął studia w Akademii Marynarki Wojennej w 2000 roku. Po ich ukończeniu rozpoczął służbę jako dowódca działu artyleryjsko – rakietowego na okręcie transportowo – minowym ORP „TORUŃ”, a dwa lata później został zastępcą dowódcy ORP „POZNAŃ”. W 2010 roku uczestniczył w misji w Kosowie, gdzie pełnił obowiązki szefa komórki kadrowej oraz oficera ds. bezpieczeństwa. Po powrocie do kraju, w pierwszej połowie 2011 roku służył w Stałym Natowskim Zespole Sił Obrony Przeciwminowej, jako dowódca działu artyleryjsko – rakietowego na okręcie dowodzenia zespołem ORP „CZERNICKI”. Po zakończeniu przez „Czernickiego” działalności w zespole kpt. mar. Grzegorz Marszałek objął na nim obowiązki dowódcy pionu operacyjnego, a pod koniec 2011 roku wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu. Na tym stanowisku pełnił służbę do dziś, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach oraz kolejnej misji pod auspicjami NATO. Dzisiaj kapitan Marszałek rozpoczyna służbę jako dowódca okrętu transportowo – minowego ORP Kraków.

ORP „Kraków” wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych. Podobnie jak pozostałe cztery jednostki tego typu przeznaczony jest do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręt może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.

Fot. Marcin Purman
Źródło: MW

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież