21lipiec2018     ISSN 2392-1684

Galeria jednego kadru

GALERIA JEDNEGO KADRU / 131

131 DSC0405a

Gdański Terminal Masowy (GBT) leży w porcie wewnętrznym przy Nabrzeżu Bytomskim. Ma ono 296 m długości i przyjmować może maksymalnie 150 metrowe statki o zanurzeniu nieprzekraczającym 7,8 m. Terminal, powstały w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Malteurop Polska i Copenhagen Merchants, składa się z w pełni zautomatyzowanych magazynów płaskich i silosów o łącznej pojemności 55 tysięcy ton oraz nowoczesnego systemu przeładunkowego. Ponadto terminal wyposażony jest w kompleksową technologię suszenia ziarna o wydajności suszenia 50 t/h. Przy Nabrzeżu Bytomskim obsługuje się jednostki o wyporności do 15 tys. DWT.

W porównaniu z tymi wielkościami SAN REMO jest tylko maleńką kruszynką, liczącą zaledwie 72 m długości i ok 1.225 DWT. Ma jednak w sobie ten wdzięk i czar, jaki cechował statki budowane w latach 60-tych, o pięknych proporcjach i miękkich, opływowychliniach. SAN REMO zbudowany został w niemieckiej stoczni Kroger Werft w Rendsburgu w roku 1965 jako „Saxen”. Z tą nazwą pływał przez pierwsze 34 lata życia, aż w 1989 roku sprzedano go zarejestrowanej na wyspach Saint Vincent & Grenadines firmie Sonata Shipping. Wówczas też jego portem macierzystym został Kingstown.

Teraz statek „chodzi” po Morzu Bałtyckim i Północnym, czarterowany przez niemiecką firmę Lübecker Schifffahrtsgesellschaft mbH.

SAN REMO złapałem w Gdańsku w kwietniu tego roku. Spodobał mi się na pierwszy rzut oka i stąd ten kadr.

© Antoni Dubowicz 

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Więcej GALERII JEDNEGO KADRU