26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zimowy rejs po Bałtyku - powrót okrętu ORP "WODNIK" do GDYNI

ORP WODNIK

Przebyli kilkaset mil morskich po południowym Bałtyku, poznali specyfikę służby na morzu w zimie i procedurę wejścia do polskich portów w Gdyni i Świnoujściu. W piątek, 7 stycznia, podchorążowie pierwszego i piątego roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik powrócili do portu w Gdyni.

ORP „Wodnik” z podchorążymi na pokładzie wyszedł z Gdyni 30 stycznia. Trasa rejsu przebiegała przez Bałtyk Południowy i Cieśniny Bałtyckie. Zimowe warunki pogodowe panujące obecnie na morzu stanowiły wyzwanie, zwłaszcza dla studentów wojskowych pierwszego rocznika. Najmłodsi studenci odbyli praktykę marynarską, podczas której zapoznali się z funkcjonowaniem okrętu, jego organizacją codzienną i bojową, poznali różnego rodzaju urządzenia i mechanizmy, musieli także przestawić się na życie w systemie wacht morskich.

Rejs na pokładzie okrętu szkolnego MW to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie wszystko czego studenci Akademii Marynarki Wojennej nauczyli się na zajęciach i poprzednich praktykach. To ostatnia okazja, aby poćwiczyć pod okiem wykładowców, przed objęciem pierwszych samodzielnych stanowisk w jednostkach Marynarki Wojennej na jesieni tego roku. Podchorążowie mogli zapoznać się ze specyfiką wejścia do portu w Świnoujściu w warunkach zimowych. Jak podkreślił rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt: „okręty Marynarki Wojennej wykonują zadania przez cały rok, w związku z tym wiedza o tym jak akwen Morza Bałtyckiego może się zmienić podczas zimy jest bardzo przydatna”.

W czasie rejsu podchorążowie Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego prowadzili dziennik maszynowy i formularze techniczne kluczowych mechanizmów na okręcie. Jednocześnie doskonalili umiejętności związane z diagnostyką eksploatacyjną maszyn i urządzeń okrętowych. Podczas ruchu okrętu studenci WM-E nadzorowali pracę urządzeń napędu głównego oraz mechanizmów pomocniczych. Pod nadzorem oficera mechanika pełnili również wachtę na stanowisku dowodzenia działem mechanicznym na morzu. Działalność szkoleniową w czasie rejsu zabezpieczała kadra Akademii Marynarki Wojennej. Kierownikiem praktyki był komandor porucznik dr Robert Kościelniak.

ORP „Wodnik” to okręt szkolny. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia, który jest częścią 3 Flotylli Okrętów. Na co dzień stacjonuje w Gdyni. Ten „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku) przebył w swojej historii ponad 400 tysięcy mil morskich, odbył około 100 rejsów i odwiedził ponad 60 portów na całym świecie. Wyszkoliło się na nim tysiące studentów Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Swoją służbę w polskiej Marynarce Wojennej rozpoczął 27 maja 1976 roku. W uznaniu zasług dla rozwoju Marynarki Wojennej 24 października 1995 roku Dowódca Marynarki Wojennej admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP „Wodnik” medalem „Za zasługi dla MW RP”. Za udział w operacji „Pustynna Burza” król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z 24 września1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. Okrętem dowodzi kmdr por. Piotr Ogórek.


Fotografie: M. Kluczyński
Źródło: 3 FLOTYLLA OKRĘTÓW im. komandora Bolesława Romanowskiego

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #1 jo 2014-05-03 12:39
:D
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież