26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Powrót okrętu ORP "Błyskawica" - fotogaleria

NB

Zobaczyć płynący okręt ORP „Błyskawica”(nie o własnych siłach, aż tak dobrze to nie ma) i cumowanie, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni… bezcenne . Jedna z okazji to przełom 2011 i 2012 roku… druga to piątek 24-go stycznia 2014 roku.
Po trzydniowym postoju w stoczni, okręt powrócił na swoje stałe miejsce.

W trakcie postoju w stoczni okręt został wydokowany aby wymienić wadliwe elektrody osłony katodowej (antykorozyjnej). W piątek 24-go stycznia 2014 roku o godzinie 8:30 dok zaczął się zanurzać i około godziny 11:00 Błyskawica opuściła teren stoczni. Po ponad dwóch godzinach przejścia w asyście okrętu ratowniczego ORP "Maćko" i dwóch holowników Marynarki Wojennej okręt-muzeum zacumował w Basenie Prezydenta przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Okręt przeszedł duży remont dokowy na przełomie 2011 i 2012 roku. W ramach prac stoczniowych zamontowany został wówczas system chroniący przed korozją elektrolityczną, którego jeden z elementów zostanie obecnie wymieniony. W tamtym czasie wykonano także m.in.: piaskowanie i obłożenie nowym poszyciem części dennej okrętu oraz zabezpieczenie farbami antyporostowymi, a także remont pokładu głównego. Wykonano także remont kambuza okrętowego, remont pokładu za gablotami wystawienniczymi, naprawę centralnego ogrzewania w części rufowej wraz z wymianą kotła C.O., a także wymianę agregatu prądotwórczego wraz z remontem prądnicy oraz szereg prac na maszcie okrętu. Załoga Okrętu – Muzeum ORP „Błyskawica” uczestniczyła w wykonywanych pracach, nadzorowała ich prawidłowość, a także wykonała nowy kamuflaż części nawodnej okrętu.

Polecamy artykuł Antoniego Dubowicza oraz rewelacyjne fotografie z tamtego wydarzenia !

Niszczyciel ORP „Błyskawica”, obok bliźniaczej jednostki ORP „Grom”, był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. ORP „Błyskawica” to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie Marynarki Wojennej.

Źródło: Marynarka Wojenna
Foto: M. Kluczyński, P.Leoniak

Dominik Dzigman (NB)

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież