06marzec2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Uroczystość wycofania ze służby motorówki M-35

M 35 Marynarka Wojenna

10 grudnia w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość wycofania ze służby motorówki M-35. Jednostka służyła w strukturach MW RP przez 32 lata. Jej miejsce zajęła motorówka hydrograficzna MH-1, która rozpoczęła służbę w marcu br.

Motorówka M-35 wykorzystywana była do wykonywania pomiarów batymetrycznych, sondaży basenów i akwenów portowych w strefie odpowiedzialności 8FOW. Na jej pokładzie odbywały się także praktyki studentów Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Ostatnim dowódcą motorówki był mł. chor. mar. Piotr Rzymek. Od niego spuszczoną po raz ostatni banderę jednostki odebrał dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Krzysztof Szumlicki.

M 35 Marynarka Wojenna fot2

Motorówka M-35 została zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w 1984 roku. 5 stycznia tego roku położono stępkę pod budowę jednostki, która zwodowana została 3 marca. 10 maja rozpoczęto próby morskie, a 15 maja podpisany został akt przejęcia i jednostka otrzymała numer burtowy M-35. Swoją służbę rozpoczęła w 42 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez cały okres służby znajdowała się w strukturach 8FOW, wchodząc w skład różnych jednostek wojskowych, co powodowane było zmianami organizacyjnymi. Po 32 latach zakończyła służbę w strukturach 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców. Jej Miejsce zajmie motorówka hydrograficzna MH-1.


Źródło: 8FOW

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież