27listopad2021     ISSN 2392-1684

00 cDSC 0991

Świeża dostawa śmigieł 中国制造

138 olbrzymich śmigieł dotarło do Gdyni. Przywiózł je z Chin statek SUN RISE. To duży „ciężarowiec” (Heavy Load Carrier) o charakterystycznej sylwetce – podniesiony dziób ze sporą, kilkupiętrową nadbudówką, a za nią wielka, niska, płaska i prostokątna reszta, czyli pokład ładunkowy (o wymiarach 134 × 44 m). Załadować na taki statek można praktycznie wszystko, nawet drugi statek albo ich kilka. Tym razem załadowano śmigła. Każde z nich ma 55 metrów długości i waży 9,6 ton.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 109
00 aDSC 0498

Próchno i Rdza 2021 / piątek, 8 października – HEL-GDYNIA

Główki helskiego falochronu mijamy dokładnie o 12:09. Zaczyna się morska przygoda. W oddali na wodach Zatoki widać przemglone nieco sylwetki jachtów, które wyszły z portu wcześniej. Załoga TRYGŁAWA sprawnie stawia żagle. Najpierw idzie w górę fok, następnie grot. W sumie niesiemy 77 m² żagla! Wiatr nam sprzyja, więc szybko nabieramy prędkości. Jacht bez wysiłku pruje fale, idzie statecznie i spokojnie, co wcale nie oznacza, że fotografowanie z niego jest aż tak bezproblemowe, jak mi się wydawało. Odległości na morzu są duże, muszę więc często wykorzystywać całą długość 400 mm zoomu, by „przybliżyć” nieco idące w oddali jachty. Nie jest to sprawa prosta, przy tak długiej ogniskowej najmniejsze drgnienie powoduje, że obiekt ucieka z pola widzenia, trudno go w ogóle odnaleźć, a co dopiero utrzymać w kadrze. Muszę się napracować, by wczuć się w przechyły pokładu pod nogami, zniwelować minimalne drgnienia kadłuba, uważać na włażące bez zapowiedzi w kadr różne zwisające, szarpane wiatrem linki.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 107
01 aDSC 0524

Międzylądowanie na DANIE

Lądowanie, a nawet dwa lądowania. Akurat przyszła trochę silniejsza bryza i szliśmy z wiatrem w żaglach w mocnym przechyle w stronę ujścia Wisły, gdy – nie wiadomo skąd - nadleciał. Usiadł na dziobie, porozglądał się, poskakał troszkę i odleciał. Ale niedaleko. Poszybował w górę, zatoczył kółko nad DANĄ, usiadł na topie masztu, przeskoczył na wantę, po czym wylądował po raz drugi na dziobie.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 147
00 aDSC 0039

Próchno i Rdza 2021 / piątek, 8 października - HEL

Chyba już wiosną, a może jeszcze wcześniej, w jakiejś rozmowie Knipdul wspomniał mimochodem, że wpisał mnie już na listę załogi DANY na tegoroczny zlot Próchno i Rdza. Myślałem, że mówi żartem, ale nie, jak przyszło co do czego, okazało się, że to na serio. Ruszam więc na zlot! Jest piątek, 8 października, jadę pociągiem z Gdyni do Helu na spotkanie z DANĄ, Knipdulem i załogą. DANA, jak i większość jachtów, przyszła do Helu już wczoraj. Na dziś zaplanowane jest wspólne żeglowanie po Zatoce i popołudniowe wejście do Gdyni. A na jutro wielka parada pod żaglami!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 165
00 aP6111555

Niech żyją przypadki! Zamiast USS ROOSEVELT - BBC OPAL

Jak to często bywa, te Morskie Kadry powstały z przypadku. Wieczorem 11 czerwca, a był to piątek, wpadłem do portu, by zrobić kilka wieczornych zdjęć amerykańskiemu niszczycielowi rakietowemu USS ROOSEVELT, który nieco wcześniej tego dnia wszedł do Gdyni. Jest to w sumie dość nieciekawe zajęcie, za każdym razem powtarza się bowiem ta sama standardowa procedura. Okręt stoi na samym końcu nabrzeża Francuskiego, maksymalnie oddalony od ludzkich spojrzeń, na nabrzeżu piętrzą się góry kontenerów, pustych chyba, mających zabezpieczyć go przed … No właśnie, nie wiadomo przed czym - atakiem Marsjan lub pyłu węglowego z usytuowanej tam właśnie zasobni, rzuceniem uroku? Marynarze amerykańscy czuwają na pokładzie w uniformach bojowych, w hełmach, z karabinami naładowanymi ostrą amunicją, wartownicy pilnują 24 godziny na dobę zamkniętej na cztery spusty bramy wjazdowej na nabrzeże, słowem, cuda-niewidy. Ceremoniał tylko dla Amerykanów! Trochę im współczuję. Musi to być okropne dla nich, bać się każdego poruszenia wiatru, każdego cienia, każdego przelatującego kormorana - bez względu na to, czy znajdują się na terytorium państwa mniej lub bardziej zaprzyjaźnionego czy też w jakiejś owianej tajemnicą misji bojowej, o której nikt nic nie wie i nigdy dowiedzieć się nie ma prawa.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 135

Przeczytaj również: