19marzec2024     ISSN 2392-1684

1 Statek pasażerski Żeglugi Gdańskiej HALKA

Statek pasażerski Żeglugi Gdańskiej - HALKA

Statek zbudowała Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku-Stogach w 1967 roku. Był to ostatni statek zbudowany przez tę stocznię bowiem rok później zmieniła nazwę na Stocznia Wisła. W 1965 roku rozpoczęto prace nad projektem statku pasażerskiego który miał być przeznaczony do przewozu pasażerow między portami polskiego wybrzeża.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 1818
1 4 JOLANTA w ujęciu od dziobu około 1950 r

Statki Białej Floty - „Jolanta”

Kadłub statku zbudowała stocznia Elsflether Werft w Elsfleth nad Wezerą na zamówienie stoczni Fr. Lürssen w Vegesack, która była głównym wykonawcą statku. Po dostarczeniu kadłuba przez podwykonawcę stocznia w Vegesack dokonała wyposażenia i zdała w kwietniu 1926 roku statek dla armatora Stettin-Cammin-Dievenow- Dievenover Dampschiffgesselschaft, Dievenow [Szczecin-Kamień Pomorski – Dziwnów – Dziwnowskie Towarzystwo Żeglugi Parowej w Kamieniu Pomorskim], nazwany został DIEVENOW.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 1933
00 MAZOWSZEwGdyni

M/S „MAZOWSZE” – flagowy statek Żeglugi Gdańskiej

Autorem niniejszego opracowania jest doskonale znany naszym czytelnikom wybitny znawca spraw morskich, pan Waldemar Danielewicz. Po raz pierwszy światło dzienne artykuł ten ujrzał kilkanaście lat temu w czasopiśmie MSiO. Obecną publikację, przygotowaną specjalnie dla Naszego Bałtyku, autor ponownie przejrzał, rozszerzył, poprawił i uzupełnił. Prawie całkiem „nowy” jest materiał zdjęciowy, który udało się nam uzupełnić o kilka nieznanych nam do tej pory fotografii statku z okresu jego budowy, które znaleźlismy na węgierskich stronach internetowych. Zapraszamy do lektury -  redakcja nb/AD

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 14139
00 Wanda nb

Pasażerski statek żeglugi przybrzeżnej „Wanda”

Autor: Andrzej Patro

Waldemar Danielewicz, po wydaniu swojego ostatniego dzieła „Polskie Holowniki Morskie 1920 – 2015”, wspominał mi o dojrzewających planach wydania kolejnej książki. Będzie to encyklopedia „Białej Floty” – czyli wszystkich polskich statków pasażerskich - dużych, małych, a także tych najmniejszych, które kiedykolwiek, zarówno przed jak i po wojnie, woziły pasażerów po portach, po wodach przybrzeżnych, a także w żegludze międzynarodowej.

Pracę nad książką Waldemar Danielewicz rozpoczął już dawno. Wszystkim zainteresowanym wiadomo, że „prawie od zawsze” dokumentuje on historię polskich jednostek pływających i zbiera na ten temat materiały.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 9439
Morze foto nb

Pierwszy polski katamaran

Pierwszym dwukadłubowcem, skonstruowanym i zbudowanym w Polsce był „Pilot-21”, zwodowany w listopadzie 1976 roku w Stoczni „Wisła”. Krótką wzmiankę ze zdjęciem z wodowania zamieściło „Morze”. Zleceniodawcą i pierwszym armatorem tej eksperymentalnej jednostki był Zarząd Portu Gdańsk, a przeznaczeniem - służba pilotowa na obszarze portu oraz w pasie przybrzeżnym o szerokości do 10 Mm, konkretnie w obszarze gdańskiego Portu Północnego.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 7831