Poglebianie portu w Gdyni

Port Gdynia - Czasowe wstrzymywanie ruchu statków w wejściu wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., w związku z realizacją zadania „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia etap I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia - Etapy II i III”, informuje, że rozpoczęty został etap prac związany z pogłębianiem dna w rejonie Główek wejścia wewnętrznego, mający na celu jak najszybsze osiągnięcie pełnej szerokości przejścia wewnętrznego - 140m. Prace wykonywane są głównie w porze nocnej, z uwagi na ograniczony ruch statków.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 61
Wystawa Dar Pomorza 40 lat minelo grafika

Dar Pomorza - Wystawa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku - muzeum.

27 maja 2023 r. minie dokładnie 40 lat od dnia, w którym „Dar Pomorza” został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum. Zasłużony żaglowiec Szkoły Morskiej, który w ciągu ponad pół wieku służby odbył 102 rejsy i wyszkolił 13 384 studentów, rozpoczął wówczas nowy rozdział swojego funkcjonowania jako gdyński oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”, prezentowana na żaglowcu w pomieszczeniu III wachty przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 69
Stocznia Dzwigamy historie Gdansk baner

Gdańsk - Cykl wykładów popularnonaukowych na wystawie STOCZNIA

Pod hasłem "Dźwigamy historię", Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. Pierwszy wykład pt. "Praca przymusowa a przemysł stoczniowy w Gdańsku w trakcie II wojny światowej", który wygłosi historyk Jan Daniluk odbędzie w czwartek, 26 stycznia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

W połowie lipca 2022 roku w gdańskim ECS otwarto wystawę STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto. Choć to największa ekspozycja czasowa w dziejach instytucji, a jednocześnie pierwsza od czasów upadku zakładu, to jej twórcy nie uznają tematu za wyczerpany.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 98
Śruby okrętowe z Błyskawicy przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni fot1

Śruby okrętowe z „Błyskawicy” przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Obok wejścia do budynku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaszły zmiany. Do tej pory można było tam podziwiać zdwojone armaty przeciwlotnicze 23 mm i wkm 14,5 mm. Teraz w tym miejscu ustawiono śruby okrętowe z „Błyskawicy”. Zmiany są związane z przygotowaniami do stworzenia miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego „Sokoła”, który w tym roku ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum.

Śruby okrętowe, które stanęły przed muzeum, dotąd cieszyły oko osób zwiedzających wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej. Są wykonane z mosiądzu i pochodzą z „Błyskawicy”. To dzięki nim polski niszczyciel – w czasach świetności – należał do najszybszych jednostek w swojej klasie i mógł osiągnąć prędkość nawet 40 węzłów.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 90
Stocznia Crist Z Gdyni do Danii. Ponton zbuduje tunel pod wodą

Powstał w gdyńskiej stoczni Crist, będzie budował najdłuższy zatapiany tunel na świecie

Konstrukcja pomoże zbudować najdłuższy drogowo-kolejowy tunel podwodny na świecie, połączenie między niemieckim Puttgarden i duńskim Rødbyhavn.

Specjalistyczny ponton sygnowany numerem NB131 doczekał się już swojego wodowania. Jednostka będzie pracować dla Duńczyków na budowie nowego, 18-kilometrowego połączenia przez cieśninę Bełt Fehmarn, które połączy port w niemieckim Puttgarden i duńskie Rødbyhavn na wyspie Lolland.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 105