26październik2021     ISSN 2392-1684

AIDA aDSC 0227

A jednak dzisiaj! AIDAdiva - ostatni wycieczkowiec w Gdyni

Nie byłoby nic dziwnego w wejściu do Gdyni wycieczkowca AIDAdiva, gdyby nie fakt, że nie powinno jej tu być! Oficjalny plan 5-dniowego rejsu AIDY, ostatniego w tym sezonie na obszarze Morza Bałtyckiego (za kilka dni robi przelot przez Atlantyk i wróci dopiero w marcu), nie przewiduje w ogóle Gdyni. Rozpoczął się przedwczoraj w Warnemünde, pierwszym portem na trasie miał być Sztokholm. Miała tam wejść dziś o godzinie 8.00. Zamiast tego weszła do Gdyni, nieco wcześniej, bo już o 5.30. Nietypowa godzina wejścia, nietypowa wizyta!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 67
Samarytanka Gdynia fot221021

Historyczna motorówka sanitarna „Samarytanka” zmienia przystań

Historyczna motorówka sanitarna „Samarytanka” - pierwsza jednostka zaprojektowana i budowana przez Stocznię Gdyńską trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Obiekt został przekazany do Muzeum przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o. o.

W 1930 r. Stocznia Gdyńska S.A. otrzymała zlecenie od gdyńskiego Urzędu Morskiego na wybudowanie motorówki sanitarnej na potrzeby lekarza portowego, za niebagatelną wówczas kwotę 90 tys. zł. Jej głównym zadaniem miało być przewożenie chorych ze statków do szpitala kwarantannowego na Babich Dołach. Dla samej stoczni było to przedsięwzięcie prestiżowe. „Samarytanka” miała być bowiem pierwszą konstrukcją od początku zaprojektowaną i wybudowaną w gdyńskim przedsiębiorstwie. Nadano jej numer B-01.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 81
A może nad morze spacer z psami z Promyka

A może nad morze - spacer z psami z Promyka w Gdańsku

Już w sobotę, 23 października podopieczni schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk, wraz z pracownikami schroniska i wolontariuszami, wybiorą się na spacer behawioralny. Psy, które nadal czekają na adopcję będą mogły wybiegać się, poznać nowe zapachy i być może spotkać nowego właściciela.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 33
FGS DATTELN foto

Niemiecki niszczyciel min FGS DATTELN zacumował w Szczecinie

W piątek około godz. 13.00 do Szczecina wpłynął niemiecki okręt FGS DATTELN. Jednostka będzie cumowa u stóp Wałów Chrobrego do niedzieli.

FGS DATTELN to niemiecka jednostka specjalizująca się w wyszukiwaniu i niszczeniu min morskich. Wizyta w Szczecinie potrwa do niedzieli i będzie wiązała się z uzupełnieniem zapasów przed kolejnymi misjami.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 50
aDSC 0115

Ostatni być może wycieczkowiec tego sezonu był dzisiaj w Gdyni

Sfotografować w tym roku wychodzący z Gdyni wycieczkowiec było rzeczą prawie niemożliwą. Wszystkie statki opuszczały port dopiero w późnych godzinach wieczornych, by nie powiedzieć, nocnych. Dopiero dziś nadarzyła się ku temu okazja.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 55