11grudzień2023     ISSN 2392-1684

aDSC 0763

Włoska fregata rakietowa ANTONIO MARCEGLIA opuściła dziś Gdynię

W ubiegłym tygodniu w Porcie Wojennym w Gdyni zatrzymała się w celu uzupełnienia zapasów włoska fregata ANTONIO MARCEGLIA (F 597). Wyszła dziś rano o godzinie 10:00 (foto). Było wilgotno, szaro i zimno i to prawdopodobnie było przyczyną, dla której z Ostrogi Pilotowej żegnało ją (ze mną włącznie) raptem trzech fotografów. Włosi też nie byli skłonni wyjść na mostek lub na pokład, by nam pokiwać na do widzenia. Okręt z portu wyprowadzały dwa gdyńskie holowniki, FAIRPLAY IV i FAIRPLAY VII oraz, rzecz oczywista, pilot. Nowe holowniki MarWoju w tym nie uczestniczyły, choć okręt zacumowany był przy Nabrzeżu Północnym Portu Wojennego w Basenie IX.

ANTONIO MARCEGLIA patroluje wody Bałtyku w ramach umowy obronnej między Włochami a Polską, na mocy której włoskie okręty wojenne mają wspierać polską obronę morską i powietrzną przez najbliższe pół roku.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 42
aDSC 0726

Jutro wiecha nad halą MIECZNIKA

PGZ Stocznia Wojenna. Wiecha na Hali Kadłubowej, w której budowane będą fregaty MIECZNIK zawiśnie już jutro, w poniedziałek, 11 grudnia 2023! Zapamiętajcie tę datę, to ważna chwila, ważny dzień w naszej współczesnej historii. Budowa hali (i pozostałych części kompleksu produkcyjnego) jest już mocno zaawansowana, niebawem położona tu będzie stępka pod pierwszą fregatę.

info: red. NB/AD, foto: © Antoni Dubowicz 2023

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 55
aDSC 0355

OPERACJI SOKÓŁ część czwarta (i nie ostatnia)

Okręt podwodny SOKÓŁ (już nie ORP) wybrał się dzisiaj w strugach deszczu na przejażdżkę ulicami i alejkami Gdyni z nabrzeża Pomorskiego pod dziurę w ziemi przed ekspozycją plenerową Muzeum Marynarki Wojennej. Po zbudowaniu dziura ta stanie się niecką dla okrętu. Chwilowo straszą wystające z betonowej płyty gołe pręty zbrojeniowe, nie ma jeszcze ani ścian ani konstukcji, na której muzealny eksponat stanie. Ma to być zrobione już z SOKOŁEM pośrodku tego placu budowy. Wsłuchując się w głosy przeprowadzających Operację Sokól usłyszałem dzisiaj, że ze względów technologicznych (!) jest to właściwy tryb wykonywania prac budowlanych. Pozwolę sobie się zdziwić. Nie potrzeba wcale być fachowcem by wyobrazić sobie, jak to będzie wyglądało.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 114
Szczecin czerwone Dzwigozaury

Szczecin - Dźwigozaury będą świecić się na czerwono

6 grudnia po zmroku zabytkowe dźwigi z Nabrzeża Starówka rozświetlą się na czerwono. Mikołajkowe Dźwigozaury będą zdobić Szczecińskie Bulwaru mniej więcej od godz. 16.30 a ich barwy będą jednakowe ze strojem Świętego Mikołaja.

 

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 64
aDSC 0131

OPERACJI SOKÓŁ część trzecia

Dzisiaj w samo południe rozpoczęła się trzecia i przedostatnia część "Operacji SOKÓŁ". Na specjalnie ułożonych szynach okręt został przesunięty z barki na nabrzeże Pomorskie. Operacja trwała około dwóch godzin. Było równie zimno jak pięknie, licznie przybyłym fotografom, mediom, ship spotterom i ciekawskim mieszkańcom cierpienia spowodowane lodowatym wiatrem łagodziło pokazujące się co rusz słońce. Ja - przyznaję bez bicia - przegrałem z mrozem. Kto jednak wytrzymał do końca, zasłużył na medal, w każdym razie na gorącą herbatę!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 107