28wrzesień2022     ISSN 2392-1684

MS STERS Stena Line 60 lat dzialalnosci fot1

Stena Line świętuje 60-lecie działalności!

Sześć dekad ambicji, elastyczności i ciekawości świata sprawiło, że Stena Line stała się globalnym liderem w żegludze promowej.

Dziś obchodzimy 60. rocznicę powstania Stena Line, operatora promowego, który ugruntował swoją pozycję jako zaufane ogniwo łączące ludzi, miejsca i społeczeństwa. Sten A. Olsson, założyciel Stena Line, otworzył w 1962 roku linię żeglugową z rodzinnego Göteborga w Szwecji do Skagen w Danii. Zrobił to mając za sobą 20 lat doświadczenia w przedsiębiorczości, a dokładnie w handlu złomem. Tam, gdzie inni widzieli odpady, on widział możliwości biznesowe. Stworzył podwaliny pod organizację, która stała się jedną z najbardziej kultowych marek w Szwecji - Stena. Wkrótce jego pierwsza trasa promowa otrzymała nazwę Stenalinjen, co następnie przekształcono w bardziej międzynarodowo brzmiące Stena Line, kiedy to Skandynawia przestała wystarczać ambicjom rodziny Olsson.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 12
Ławeczka budowniczych Portu Gdynia stanęła na Ostrodze Pilotowej

100 lat Portu Gdynia - Ławeczka budowniczych portu stanęła na Ostrodze Pilotowej

Od prawie 100 lat Port Gdynia jest morską bramą, oknem na świat Niepodległej Polski. Obecnie realizowane inwestycje są kontynuacją wizji twórców portu – Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz inż. Tadeusza Wendy. Kolejne ogromne przedsięwzięcia, takie jak Port Zewnętrzny, realizowane są w poszanowaniu ojcowizny jego twórców, z myślą o następnych pokoleniach.

W związku z setną rocznicą uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni, przygotowano szereg inicjatyw, celem uświetnienia tego wyjątkowego jubileuszu. Zwieńczeniem obchodów tego wyjątkowego jubileuszu były piątkowe wydarzenia, które rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą. Obchody Stulecia wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu w formie ławeczki,
z postaciami budowniczych portu: Tadeuszem Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok których każdy będzie miał okazję usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 79
sprzatamy Baltyk wrzesien 2022

17-ego września SPRZĄTAMY BAŁTYK - pod wodą i na lądzie!

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. Teraz jest czas na działanie! W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja MARE już trzeci rok z rzędu organizuje akcję SPRZĄTAMY BAŁTYK.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 68
Fragment wystawy przygotowanej z okazji stulecia portu w Gdyni fot. Magdalena Czernek

Historia i przyszłość - kongres z okazji stulecia portu

Port Gdynia świętuje swoje stulecie. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń i uroczystości. We wtorek, 20 września rozpoczął się Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie potrwa dwa dni. Prelekcję inauguracyjną wygłosił prof. Jerzy Bralczyk.

23 września minie sto lat odkąd Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą budowy portu w Gdyni. Jednak świętowanie tej ważnej rocznicy już się rozpoczęło. Zarząd Morskiego Portu Gdynia przygotował szereg wydarzeń z tej okazji. Jednym z nich jest Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Konferencja wystartowała we wtorek, 20 września. Zgromadzonych gości przywitał Jacek Sadaj – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 62
GUNSTONE HALL DSC 0967

Amerykański desantowiec GUNSTON HALL w Gdyni

Niespodziewanym gościem w Gdyni jest dziś amerykański okręt desantowy USS GUNSTON HALL (LSD-44). Zapowiedziany na godzinę 9:00 rano spóźnił się z jakiegoś powodu, w główkach wejściowych był dopiero o 10:35. Wprowadzały go z morza dwa holowniki, URAN i FAIRPLAY XVI, w awanporcie dołączył do nich FAIRPLAY XII. Okręt pilotował kpt.ż.w. Marian Magnowski. Co ciekawe, pilot wszedł na pokład już przy leżącej blisko Helu na rozwidleniu drogi wodnej do Gdańska i do Gdyni pławie GN, a nie – jak zazwyczaj -  przy pławie GD na torze wodnym do Gdyni.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 186