06czerwiec2023     ISSN 2392-1684

Dar Młodzieży

Święto Morza - Gdynia 2023

Miłośnicy morskich klimatów mogą już rezerwować sobie czas między 16 a 25 czerwca. W tych dniach w Gdyni odbędzie się doroczne Święto Morza. Dla każdego, kto kocha morze lub kto życie związał z bezkresem błękitnej toni, to wyjątkowa okazja do świętowania. Będą żaglowce, jachty, uroczystości, regaty oraz inne atrakcje. Nie zabraknie też emocji, również tych sportowych. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie byłoby Gdyni, gdyby nie morze. Miasto powstało przecież z morza i marzeń oraz odwagi w ich realizacji. Nic więc dziwnego, że właśnie w Gdyni obchodzone jest Święto Morza. To już tradycja, a warto przypomnieć, że jej początki sięgają lat 30-tych XX wieku.
Dokładnie 31 lipca 1932 roku, a więc 91 lat temu, Święto Morza odbyło się po raz pierwszy. Przyciągnęło tłumy; historycy podają, że do Gdyni zjechało wówczas aż 100 tysięcy osób z całego kraju!

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 40
AIDAdiva aDSC 0841

AIDAdiva po raz drugi w tym sezonie w Gdyni

Dzisiaj w Gdyni – ponownie AIDAdiva, najmniejszy (251,9m) i najstarszy (2007) wycieczkowiec spośród wszystkich kilkunastu AID. AIDAdiva, należąca do brytyjsko-amerykańskiej korporacji Carnival Corporation & plc obsługuje w szczególności rynek niemiecki, nosząc barwy tamtejszego koncernu turystycznego AIDA Cruises, będącego w 100% firmą podległą włoskiemu operatorowi  Costa Crociere. Nic więc dziwnego, że pływa pod włoską flagą, a jej portem macierzystym jest Genova (po naszemu Genua).

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 104
QUEEN VICTORIA aDSC 0323

Królowa w Gdyni

Na Króla Georga przyjdzie nam jeszcze poczekać, jeszcze go nie zbudowali, w zastępstwie cieszmy się więc Królową. Do Gdyni weszła dziś rano QUEEN VICTORIA, acz bez fanfar i bez brytyjskiej flagi. Czy to początek końca British Empire? Trudno ocenić, w każdym razie z pewnością nie jest to oznaką królewskiego stylu.

QUEEN VICTORIA zatrzymała się przy nabrzeżu Francuskim naprzeciw Muzeum Emigracji. Jej pobyt nie potrwa długo, według harmonogramu opuścić ma Gdynię już o 17:15.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 150
CAIO DUILIO aDSC 0366

Włoski okręt CAIO DUILIO wszedł do Portu Wojennego

Kolejny okręt w Gdyni. Tym razem jest to CAIO DUILIO (numer burtowy D554), włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon, w służbie we włoskiej marynarce wojennej od 22 września 2011 roku. Imię nosi na cześć rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 171
POLARBRIS aDSC 0207

Stocznia Karstensen Poland - pierwsze wodowanie w Gdańsku!

Dzisiaj w stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się pierwsze wodowanie zbudowanego w Gdańsku kadłuba statku rybackiego. POLARBRIS (#473) to niezbyt duży, 43,5 metrowy trawler pelagiczny o pojemności 900 GT, budowany na zamówienie norweskiego armatora Polarbris AS, Kjell-Gunnar Hoddevik & Co​. z Ålesund.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 155