30październik2020     ISSN 2392-1684

Przeladunek oleju napedowego Pot Gdynia 2020 fot1

Rekordowy przeładunek oleju napędowego w Porcie Gdynia

Do Portu Gdynia dotarł z Primorska największy zbiornikowiec, jaki w tym roku będzie rozładowywany w tutejszym porcie. Chodzi o statek „TORM LOIUSE” pływający pod duńską banderą, którego nośność wynosi blisko 50.000 DWT. Jednostka mierzy 183 metry długości przy szerokości 32,5 metra, a aktualne zanurzenie w trakcie przybycia do Portu Gdynia wynosi 11,4 m. Tankowiec dostarczył 37 tys. ton oleju napędowego, który trafi do bazy Paliw PERN w Dębogórzu.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 64
Fot ORP BLYSKAWICA Dominik Dzigman

Zwiedzanie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” i Muzeum Marynarki Wojennej podczas COVID-19

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID’19 i wprowadzeniem strefy czerwonej na terenie całego kraju w terminie od 27 października (wtorek) Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni będzie czasowo otwarte dla zwiedzających tylko w weekendy (poza 31X-1XI) w godz. 10.00-16.00. Ostatnie wejście do Muzeum godz. 15.15. Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających: 7-8 listopada 14-15 listopada 21-22 listopada 28-29 listopada. 

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 52
HORYZONT 2 GDYNIA

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył kilka dni temu (9.10.2020) ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy. Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na nim odbywali przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej - 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Podczas trzytygodniowego bałtyckiego rejsu podchorążowie zaliczali programową specjalistyczną praktykę nawigacyjno-astronomiczną.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 45
WLADYSLAWOWO PORT FOT Dominik DZIGMAN naszbaltyk com 2020

Co dalej z dorszem ?

Organizacje pozarządowe z zadowoleniem przyjmują ustanowienie większej liczby bałtyckich limitów połowowych w zgodzie z nauką - jednak nie oznacza to zażegnania ekologicznego kryzysu.

Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska z zadowoleniem przyjęły decyzje unijnych ministrów ds. rybołówstwa dotyczące bałtyckich limitów połowowych na rok 2021. Osiem na dziesięć bałtyckich Całkowitych Dopuszczalnych Połowów na 2021 rok jest zgodnych z doradztwem naukowym. Było to możliwe przede wszystkim dzięki silnemu stanowisku Komisji Europejskiej. Jednakże organizacje podkreślają, że taki rezultat nie wystarcza, aby uratować zagrożone stada dorsza i śledzia w Morzu Bałtyckim oraz samego ekosystemu.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 102
VINGASKAR wodowanie DSC0050a

Interesujące wodowanie kutra w gdyńskiej stoczni Karstensen Shipyard Poland

W stoczni Karstensen Shipyard Poland zwodowano wczoraj kolejną jednostkę. Jest to nadzwyczaj elegancki, wymuskany kuter rybacki dla szwedzkiego armatora Matsa Johanssona and Family​ z Donsö. Nic dziwnego, że stoczniowcy są niezmiernie dumni z tej jednostki. Nazywa się VINGASKÄR i nosi numer burtowy GG 500.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 90