19styczeń2021     ISSN 2392-1684

55 DSC0176a

Urząd Morski w Gdyni przekazał wojsku wycofany ze służby statek hydrograficzny s/v ZODIAK

Na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni opublikowany został komunikat o przekazaniu w poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku statku hydrograficznego s/v Zodiak Jednostce Wojskowej Nr 2305. Redakcję naszą poinformowała o tym pani Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Dziękujemy i podajemy pełną treść komunikatu:

Drugie życie ZODIAKA

ZODIAK 1a

Fot.1 płk Grzegorz Mikłusiak, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305  i kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczyna „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.  W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku w naszej nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 81
Nagrody Żeglarskie

Wybieramy najlepszych żeglarzy 2020 roku

Przed nami 5 edycja Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Ile udało się osiągnąć w jakże krótkim ale intensywnym sezonie i czyje dokonania zapisały się na kartach żeglarskiej historii naszego regionu, przekonamy się już niebawem. 10 stycznia rusza nabór kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Formularze będą przyjmowane do 15 lutego 2021. Zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 27 marca.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 41
SOLDEK aDSC0918

SOŁDEK powrócił z doku na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki

W sobotę, 17 października 2020 roku, statek-muzeum SOŁDEK - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – odholowany został na remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. Stanął tam w doku i miał wrócić po 10 dniach. Powrócił jednak dopiero dziś, po przeszlo dwóch miesiącach, na holu dwóch pchaczy NOSOROŻEC G-01 i NOSOROŻEC G-02, należących do firmy Żegluga HTS Sp. z o.o. z siedzibą na gdańskiej Tamce.

Wielkie banery z reklamą REMONTOWEJ wisiały dziś nie tylko na SOŁDKU, ale i na obu pchaczach. Wiadomo, reklama dźwignią handlu!

Pogoda była marna i może dlatego nie widać było witających SOŁDKA tłumów na Długim Pobrzeżu.

Info, foto: red NB/AD

( PS: więcej fotografii niebawem w Morskich Kadrach Antka )

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 109
niewybuchy tor wodny szczecin swinoujscie

Akcja wydobycia niewybuchów z toru wodnego Szczecin – Świnoujście

30  grudnia br. (środa) od godz. 7.30 rozpocznie się akcja wydobywania, holowania i neutralizacji 6 niewybuchów – bomb fosforowych o wadze ok. 14 kg każda, z toru wodnego Szczecin – Świnoujście w rejonie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego. 

Działania związane z wydobywaniem, transportowaniem i neutralizacją niewybuchów prowadzić będzie Grupa Płetwonurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia. Działania koordynowane są przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na akwenach działania zabezpieczają jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 70
ORP MEWA WODOWANIE 2020

Chrzest i wodowanie ORP Mewa i H-13 Przemko

W czwartek, 17 grudnia 2020 roku, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano ostatnie jednostki z serii nowoczesnych niszczycieli min oraz nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.

Połączona uroczystość chrztu i wodowania ORP Mewa – trzeciego okrętu z serii nowoczesnych niszczycieli min proj. Kormoran II, oraz H-13 Przemko – ostatniego z serii sześciu nowoczesnych holowników proj. B 860 budowanych dla Marynarki Wojennej RP odbyła się w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding W trakcie ceremonii matki chrzestne jednostek Pani Anna Kułagin (ORP Mewa) i Pani Kamilla Jelonek (H-13 Przemko), wypowiedziały słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię […]", po czym nastąpiło symboliczne uderzenie butelki szampana o burtę i wodowanie jednostek.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 123