ORP Iskra

ORP Iska z wizytą w Szczecinie

Już jutro do Szczecina przypłynie żaglowiec, którego będziemy mogli zobaczyć także w czasie sierpniowego finału regat The Tall Ships Races. ORP Iskra zacumuje u stóp Wałów Chrobrego i otworzy swój pokład dla mieszkańców i turystów.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 93
Zeglarstwo Morze aktualnosci naszbaltyk

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdyni - święto morskich tradycji

Gdynia to stolica polskiego żeglarstwa. Jak co roku nie może obyć się bez uroczystego otwarcia sezonu żeglarskiego. W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polskiego oraz z 60. rocznicą reaktywacji JKMW „Kotwica” Gdynia.

Oficjalna inauguracja sezonu odbędzie się 3 maja o godz. 11.00 w Marinie Yacht Parku na pirsie Dalmoru. Wydarzenie rozpocznie się przybyciem żaglowca „Generał Zaruski”. Nie zabraknie muzycznego akcentu. Zaśpiewa męski chór „Zawisza Czarny”. W samo południe w gdyńskiej marinie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga. W dniach 1-3 maja odbędą się regaty o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”. 2 maja o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim oraz na pokładzie ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z udziałem honorowej asysty Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji, w tym koncert orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 129
TSR foto1

Popłyń na pokładzie Daru Szczecina lub Zrywa i weź udział w Tall Ships Races 2024

Do końca kwietnia 2024 można dołączać do Reprezentacji Szczecina w tegorocznych regatach wielkich żaglowców.

Organizator poszukuje młodych i aktywnych osób, które chciałyby wybrać się w prawdziwą żeglarską przygodę, wypłynąć na szerokie wody i zmierzyć się nie tylko z własnymi słabościami, naturą, ale także z największymi żaglowcami na świecie. Udział w regatach the Tall Ships Races 2024 jest na wyciągnięcie ręki.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 164
Poczta Morska Gdansk foto

Poczta Morska już oficjalnie zabytkiem. Port Gdańsk, właściciel budynku planuje jej remont

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg u-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 140
Budowa Nabrzezy Port Szczecin fot1

W Porcie Szczecin trwa budowa nowych nabrzeży

W Szczecinie trwa budowa nowych nabrzeży. W końcu zeszłego roku udało się zakończyć pierwszy etap Nabrzeża Czeskiego oraz Słowackiego wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Na pozostałych etapach: drugim oraz trzecim już trwają roboty budowlane.

Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego to między innymi modernizacja Nabrzeży Czeskiego oraz Słowackiego, a także budowa nowych: Norweskiego, Duńskiego i pola odkładu na wyspie Ostrów Mieleński. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Grupa NDI.
Zimą pozwolenie na użytkowanie uzyskały niektóre części poszczególnych nabrzeży, dzięki czemu udało się zakończyć budowę m.in. 300 m Nabrzeża Norweskiego, 780 m obudowy brzegu przy Nabrzeżu Duńskim oraz zakres pierwszego etapu Nabrzeża Czeskiego i Słowackiego.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 194