27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook w Gdyni

Donald Cook w Gdyni. Fot. Jan Roeske 2016 fot 1

W piątek 8 kwietnia 2016r. do portu w Gdyni zawinął amerykański niszczyciel USS Donald Cook (DDG-75). Celem tej rutynowej wizyty jest wzmocnienie relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie obrony Europy Środkowej i Wschodniej. Obecność USS Donald Cook na Morzu Bałtyckim ma zademonstrować zaangażowanie amerykańskiej marynarki wojennej w podnoszenie wspólnych zdolności operacyjnych na morzu i bezpieczeństwa NATO w ramach operacji Atlantic Resolve.

USS Donald Cook jest wyposażony w nowoczesny system Aegis, którego podstawowym zadaniem jest obrona przed samolotami wroga i pociskami rakietowymi. Ten okręt jest zdolny do prowadzenia wielu misji i jest także skuteczny w walce z innymi niszczycielami, okrętami podwodnymi oraz obiektami na lądzie. Na jego pokładzie znajdują się dwie wyrzutnie rakietowe MK 41, rakiety typu ASROC i rakiety manewrujące Tomahawk. Jego port macierzysty to baza Norfolk w Wirginii, a na co dzień stacjonuje w bazie Rota na południu Hiszpanii. Jest jednym z z czterech okrętów wysuniętych sił morskich (FDNF), których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy.

Źródło: pl.usembassy.gov/pl/

O USS Donald Cook zrobiło się głośno w kwietniu 2014 roku, kiedy to rosyjski samolot Su-24 naruszył przestrzeń powietrzną niszczyciela. "Suchoj" 12 razy przeleciał tuż nad okrętem, który kilka dni wcześniej wysłany został bez zapowiedzi na wody Morza Czarnego podczas kryzysu ukraińskiego. Według informacji, podanej przez rosyjską agencję RIANovosti, podczas przelotu bojowe systemy obronne amerykańskiego okrętu zostały sparaliżowane przez "elektroniczny atak", w wyniku czego USS Donald Cook był niezdolny do jakiejkolwiek reakcji. Wg relacji amerykańskich próba skontaktowania się amerykańskich marynarzy z pilotem samolotu podczas tej rosyjskiej prowokacji nie udała się. Incydent zakończył się po 90 minutach, po czym USS Donald Cook natychmiast zawrócił do jednej z baz w Rumunii.

Źródło: wikipedia

USS Donald Cook (DDG-75)

Stocznia: Bath Iron Works, Bath Maine- Stany Zjednoczone
Zamówienie: 19.01.1993 r.
Położenie stępki: 09.07.1996 r.
Wodowanie: 03.05.1997 r.
Port macierzysty: Naval Station Rota, Hiszpania
Bandera: Stany Zjednoczone
Typ statku: niszczyciel
Klasa: Arleigh Burke- class
Wyporność: 6,765 t/ 8,900 t (max)
Długość: 154 m
Szerokość: 20 m
Zanurzenie 9,4 m
Napęd: 4 gazowe turbiny typu: General Electric LM2500-30 , napędzające 2 wały
Moc: 75 MW
Prędkość: 30 w
Zasięg: 4400 Mm

Fot. Jan Roeske / naszbaltyk.com

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+3 #1 Damroka 2016-04-08 19:45
No, pamietam dobrze poprzednia wizyte US Navy w Gdyni :) Dzielni marines oddali strzaly w kierunku portu i miasta, a nastepnie uprowadzili polskich prokuratorow. Prokuratorow odzyskano, sprawe uciszono, Nasz Baltyk o tym pisal. Fajne te zaciesniajace przyjazn wizyty, dlugo zapomniec sie nie da. Pamietam tez pierwsza wizyte okretu Kriegsmarine w Gdyni. Tu z kolei zaprzyjaznieni Matrosen zdemolowali wtedy kultowa knajpe Ermitage. To byl jej ostateczny koniec.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież