19październik2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

FAIRPLAY XVI - nowy holownik w Gdyni

Fairplay XVI

Dziś o godzinie 14:00 przybył do Gdyni nowy holownik. Jest to „Fairplay XVI”, zbudowany w 2016 roku w tureckiej stoczni Bogazici Denizcilik AS w Istanbule. Statek ma 32 m długości, 500 ton GT i uciąg na palu 85,5 tony. Wyposażony jest w dwa pędniki główne typu Schottel SRP 4000 CP oraz dziobowy ster strumieniowy Schottel 250 kW. Jest więc najsilniejszym holownikiem w Gdyni!

Jednostka ma rozbudowany system przeciwpożarowy (FFS / FiFi-1). Dzięki dwom monitorom wodno-pianowym FFS, 1200 / 300 m³ i odpowiednim zabezpieczeniom służyć będzie także jako statek gaśniczy przy obsłudze terminalu gazowego LPG, wspólnie z bazującą od grudnia ub. roku w Świnoujściu bliźniaczą jednostką „Fairplay XVIII”.

Z przyjemnością odnotowaliśmy, że portem macierzystym „Fairplaya XVI” została Gdynia.

Fairplay Schleppdampfschiffs-Reederei Richard Borchard GmbH to armator o zasięgu globalnym. Założona w Hamburgu firma działa od 1905 roku. Obecnie posiada biura w Rotterdamie, Antwerpii, Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni, Terneuzen i Bremerhaven i prowadzi usługi holownicze w ponad 25 europejskich portach.

„Fairplay XVI”, podobnie jak bliźniaczy „Fairplay XVIII”, zbudowane zostały na zamówienie hamburskiego armatora Bugsier jako „Bugsier 11” oraz „Bugsier 12”. Pod koniec jednak ubiegłego roku firma przejęta została przez „Fairplaya”, a obie jednostki przemianowane (Bugsier 11 na Fairplay XVI, Bugsier 12 na Fairplay XVIII), przemalowane i przeflagowane.

Witamy „nowego” i życzymy owocnej służby pod biało-czerwoną banderą!

© Antoni Dubowicz 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież